DOLAR 17,9489 0.11%
EURO 18,2721 -0.02%
ALTIN 1.023,150,14
BITCOIN 428927-0,70%
Ankara
28°

AÇIK

Sosyal medyadaki veriler ne kadar güvende?

Sosyal medyadaki veriler ne kadar güvende?

ABONE OL
9 Kasım 2021 20:59
Sosyal medyadaki veriler ne kadar güvende?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Çoğu kişinin yoğun olarak kullandığı sosyal medya platformlarındaki veri ihlalleri milyonlarca insanı etkiliyor.

Çoğu kişinin yoğun olarak kullandığı sosyal medya platformlarında gerçekleşen veri ihlallerinin milyonlarca insanı etkilediğini belirten WatchGuard Türkiye ve Yunanistan Ülke Müdürü Yusuf Evmez, karşılaşan siber saldırılardan sonra verilere ne olduğunu aktarırken, itibar kaybı yaşamak istemeyen kurumlar için 5 etkili adımı sıraladı.

Günümüzde çoğu şirket ve kullanıcı, gelirini artırmak isteyen siber suçluların düzenlediği güçlü siber saldırıların ana hedefinde yer alıyor. Son zamanlarda artan bu siber saldırıların ise yoğunluklu olarak sosyal medya platformlarına yönelik olduğu görülüyor.

Geçtiğimiz yıl Facebook’a yönelik yapılan siber saldırılarda 500 milyondan fazla kullanıcı verisi sızdırılırken, Facebook kullanıcılarının %20’sinin bu ihlalden etkilendiği ve Facebook’a olan güvenin azaldığı raporlandı. Özellikle müşterilerini kaybetmek ve itibar kaybı yaşamak istemeyen kurumların dikkatli olması gerektiğini belirten Evmez, elde edilen kimlik bilgilerinin Dark Web’de satışa çıkarıldığına dikkat çekti ve kimlik bilgilerini korumanın 5 etkili adımını paylaştı:

Kimlik Hırsızlığına Karşı Neler Yapılmalı?

”1. Tüm şifrelerinizi düzenli aralıklarla değiştirmeyi ihmal etmeyin. Çalışanlarınız parola konusunda her şeyi doğru yapsa bile şirketinizin kurumsal kimlik bilgileri Dark Web’de görünmeye devam edebilir. Şirket genelinde parolalarınızı düzenli olarak değiştirdiğinizden emin olmanız gerekiyor.

2. Ek tehditlere dikkat etmeyi unutmayın. Veri ihlali veya Dark Web tehdidi nedeniyle meydana gelebilecek ek güvenlik açıklarını kontrol etmek için IT ekibinizle bir güvenlik denetimi yapmayı planlayabilirsiniz.

3. Çok faktörlü kimlik doğrulamayı (MFA) kullanın. MFA, ekstra bir koruma katmanı ekleyerek siber suçluların başka biri olarak oturum açmasını çok daha zor hale getirir. Bu çözümü devreye alarak yalnızca çalışanlarınızın şirket kimlik bilgilerini değil, aynı zamanda VPN erişimini ve bulut uygulamalarını da korumuş olursunuz.

4. Çalışanlarınızın güvenlik bilincini artırın. Çalışanları, siber tehditler ve bunların nasıl tespit edileceği konusunda eğitmek, saldırıları azaltmak için çok önemlidir. Düzenli olarak güvenlik tatbikatları düzenleyerek çalışanlarınızın gerçek dünyadaki kimlik avı saldırılarına ve diğer şifre saldırılarına aşina olmalarına yardımcı olabilirsiniz.

5. Dark Web’i takip edin. Veri ihlalleri ile her zaman karşılaşmak mümkündür. Şirket verilerinizin açığa çıkması durumunda hızlı hareket edebilmeniz adına Dark Web’de düzenli olarak arama yapmalısınız.”

Kaynak:AjansBizim

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.