DOLAR 13,64430.36%
EURO 15,33350.22%
STERLIN 18,34540.12%
ALTIN 793,75-0,09
BIST %
BITCOIN 494103-2,15%
Ankara
-9°

PARÇALI AZ BULUTLU

13 21

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Bebek ağlamalarını tercüme eden yazılım geliştirildi

Bebek ağlamalarını tercüme eden yazılım geliştirildi

ABONE OL
29 Kasım 2021 11:45
Bebek ağlamalarını tercüme eden yazılım geliştirildi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Bebeğinin ağlamasının ne anlama geldiğini  öğrenmek isteyen bilim insanı  Ana Laguna, teknolojik bir yazılım geliştirdi. Bu yazılım, bebeklerin ağladıklarında söylediklerini tam olarak tercüme edebildiğini ve bu çevirilerin otizmi tespit edebileceğini iddia ediyor.

Yeni doğmuş bir bebeğin hayatının ilk aylarında, ebeveynler bebeğinin bitmeyen çaresiz ağlamasını yatıştırmayı ne kadar istese de, ne istediğini bilmeden bu zor olabilir.

İsviçre merkezli bir şirket, bebeklerin ağladıklarında söylediklerini tam olarak tercüme edebildiğini ve bu çevirilerin otizmi tespit edebileceğini iddia ediyor. Şirketin temeli ve yazılımı, spektrogram adı verilen gürültüyü ölçmek için bir sistem kullanılarak analiz edilen binlerce saatlik uluslararası bebek ağlamalarına dayanıyor.

Bilim insanı Ana Laguna, 2016 yılında ilk çocuğunu doğurduktan sonra, yeni doğan bebeğin çığlıklarını tercüme etmeye karar verdi. Hıçkırıkları yorumlamasına yardımcı olacak birkaç kaynak bulduktan sonra, onları kaydetmeye ve kalıpları kendi başına aramaya karar verdi. Ebeveynlik pazarında bir boşluk bulduğunu fark eden 33 yaşındaki Laguna, projesini tam teşekküllü bir şirkete dönüştürmek için harekete geçti ve böylece Zoundream adlı şirket doğdu.

Şirket, özellikle altı aya kadar olan yeni doğan bebeklerin ağlamalarını tercüme etmek için yazılım geliştirme konusunda uzmanlaştı.

Laguna, ”Birçok proje yanlışlıkla veya zorunluluktan ortaya çıkıyor. Benimki de bunlardan biri” dedi.

Ancak Laguna’nın ilk büyük kaygısı, farklı ülkelerdeki bebeklerin farklı ağlayıp ağlamadığını bulmaktı. Örneğin, bir Alman bebeğinin ağlaması İspanyol bir bebeğinkinden farklı olsaydı, bu, yazılımın potansiyel izleyicisini ve tüm projenin uygulanabilirliğini önemli ölçüde azaltırdı.

Konuyla ilgili bilimsel yayınlar aracılığıyla saatlerce bilgi toplama ve ses örneklerinin analizinden sonra, Zoundream bir sonuca vardı: Dünyada 7.000’den fazla dil varken, yeni doğan bebeklerin ihtiyaçlarını ifade etme şekli evrenseldir.

Başka bir deyişle, Alman ve İspanyol bebekleri kulağa farklı gelse de aslında aynı şeyi söylemeye çalışıyorlar.

Şirket şimdi bebeklerin ağlamalarını beş türe ayırıyor: açlık, uyku, ağrı, gaz ve bağlanma veya tutulma arzusu.

Bu sınıflandırma yöntemi, ağlamanın daha gerçek olduğu üç aya kadar olan bebeklerde en iyi sonucu veriyor.  Bu noktadan itibaren, Laguna’ya göre, bebeğin beyin sinapsları daha karmaşık hale geliyor ve tam hızda öğrenmeye başlıyorlar.

Sonuç olarak, bebekler istediklerini elde etmek için belirli stratejiler kullanmaya başlıyor.  Yani , insan konuşmayı öğrenmeden önce yalan söylemeyi öğreniyor.

Yazılım yalnızca bebekleri tercüme etmekle kalmayıp aynı zamanda erken otizm teşhisi konusunda da  ilham verdi. “Otistik spektrumdaki bir çocuğun ağlaması çok karakteristik, çok kısık. Bunu spektrogramda oldukça net görebilirsiniz” diyen Laguna, ”Erken teşhis vakalarında otizm iki yaş civarında tespit ediliyor. Altı aylıktan önce yapılabilseydi, iyileşmeyi hayal edin” dedi.

Zoundream, önümüzdeki yıllarda bu teknolojiyi bebek arabalarına, bileziklere ve hatta güvenlik kameralarına entegre etmeyi mümkün kılacak şirketlerle ortaklıklar kurmayı düşünüyor.

Kaynak:AjansBizim

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.