A. Kenan Tanrıkulu: İhsanoğlunun şansı yüksektir

08 Temmuz 2014 12:19
“ Azerbaycanlı yazarımız Elnur Eltürk MHP Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Ahmet Kenan Tanrıkulu ile Azerbaycan medtası için, Türkiye gündemi ile ilgili bir söyleşi yaptı. „
A. Kenan Tanrıkulu: İhsanoğlunun şansı yüksektir

Elnur Eltürk

Türkiyeli milletvekili: "Milletimiz artık daha sakin, yaratıcı, her şeyden en önemlisi dürüst, yani bir dediği ile başka bir dediği söz birbirini tutan adayı destekleyecek"

TBMM Milliyetçi Hareket Partisi'nden milletvekili, eski Bakan Ahmet Kenan Tanrıkulunun BayMedia ya demeci


- Ahmet Bey, Ekmeleddin İhsanoğlunun adaylığını nasıl değerlendiriyorsunuz?

- Öncelikle belirteyim ki, partimizin Genel Başkanı Sayın Devlet Bahçeli'nin bununla ilgili şartları var. Liderimizin kanaatine göre başkan atanacak kişi milliyetçi ve muhafazakar Bakış açıları, manevi değerlerin taşıyıcısı olmalı, demokratik ilkelere uymalı, hukukun üstlüyünə inanmalı ve amel etoməli, cumhuriyetin değerlerine sahip çıkmalıdır. Bu özellikleri ve değerleri taşıyan başkan adayın tespiti için parti sədrimiz bugüne kadar AKP ve HDP hariç, bir çok siyasi parti, sendika ve sivil toplum kuruluşlarını ziyaret etti. Eski Cumhurbaşkanları da parti sədrimizlə görüştüler. Geniş tartışmalar yapıldı.

- Milliyetçi Hareket Partasiyasının bu konuda temel amacı ve isteği nedir?

- Milliyetçi Hareket Partisi'nin amacı Türkiye'nin sahiplenebileceği, ortak bir paydada buluşacağı, ülkemizi tamamen saracak ortak değerleri taşıyan bir adayı milletimize demokratik bir katılımla sunmaktır. Bu nedenle Ekmeleddin İhsanoğlu diğer siyasi partilerde olduğu gibi, partimiz tarafından da onaylandı. O, daha önce tanımladığım değerleri ve keçfiyyətləri taşıyan kişidir. İhsanoğlu artık grup adayı değil, büyük bir toplumsal uzlaşmanın, yani toplumun büyük bir kısmının kabul ettiği bir adaydır. Onun büyük otoritesi var.

- AKP'nin adayı hakkında ne söyleyebilirsiniz?

- Parti olarak AKP'nin bütün milletimize karşı izlediği siyasetin karşıyız. Milli değerlerimize, hukukun üstünlüğüne, demokrasiye karşı geçmişinde büyük şüpheler olan birinin aday olarak ileri sürülməsinə kesin şekilde karşıyız.

- İhsanoğlu'nun seçimleri perspektifini nasıl görüyorsunuz?

- İhsanoğlunun isminin partimizin teklif edilmesi bizi memnun etti ve uzlaşmaya dayalı sorumlu siyaset anlayışını ümidləndirdi. MHP bu teklifi kabul ederek, böyle bir adayın makul ve yerinde olduğunu beyan etti.

Daha önce görüştüğümüz siyasi partiler de bu konuya uygun yanaşarak ve destekleme kararı geldi. Bu sonuç partilerin ittifakından çok, siyasetin ve sosyal hayatta aktif olan insanların büyük bir katılımı ile oluşan demokratik bir kararın tezahürüdür.

Milliyetçi Hareket Partisi olarak başkanlık seçiminin yüksek düzeyde katılımla gerçekleşmesi en büyük samimi isteğimiz. Insanımız 12 yıldır mevcut iktidar tarafından hakaret edildi, aşağılanarak, ayrımcılığa ve ciddi bir çatışma ortamına düşürüldü.

Bu yüzden de milletimiz artık daha sakin, yaratıcı, her şeyden en önemlisi dürüst, yani bir dediği ile başka bir dediği söz birbirini tutan adayı destekleyecek. Türkiye'nin şimdiki durumunu da dikkate alırsak, bu seçimlerin havası gösteriyor ki, İhsanoğlu'nun şansı yüksektir.

http://baymedia.az

Yorumlar