SON DAKİKA

"Azerbaycansız Türk birliğini kurmak mümkün değil"

04 Mart 2014 15:22
“ Nuri Uslu: "Hocalı olayı aslında bir vahşet ve soykırım eylemidir, dünya kamuoyu bunu görmeli ve canileri cezalandırmalıdır" „
Azerbaycansız Türk birliğini kurmak mümkün değil

Söyleşi: Elnur Eltürk

Türk Dünyası Parlamentolar Derneği'nin başkanı , eski milletvekili Dr . Nuri Uslu'yla sohbet...

-  Türk Dünyası Parlamentolar Derneği hakkında okuyucularımıza bilgi verir misiniz?

- Önce belirteyim ki, kulübümüz Türk dünyasında milletvekilleri arasındaki ilişkiyi güçlendirmek, millet vəkillərimizin birbirlerini daha yakından tanımalarını sağlamak, ülkelerimiz arasındaki siyasi ve ekonomik ilişkileri güçlendirmek , ortak tarihimizden gelen dostluk ve kardeşlik bağlarını sıkmak , kültürel zənginliklərimizin tanıtılmasına katkıda vermek amacıyla kurulmuş ve faaliyet gösteriyor.

İşte bu amaçla oluşturulan Türk Dünyası Parlamentolar Derneği Türk dünyası ve halkları başta olmak üzere, ortak kültürümüz, tarihimiz olan bölgedeki diğer ülkelerle de birlikte ortak değerlerimizin etrafında birlik, beraberlik, sevgi, saygı, kardeşlik, dostluk ve dayanışma duygularını daha da güçlendirecek , etkinlikte bulundukları ülkelerde kültürel ve ekonomik iş birliği alanındaki olumlu değişikliklere de etkisini gösterecek.

- Azerbaycan Parlamentosu ile ilişkiler nasıl kurulacak?

- Kardeş Azerbaycan Türk dünyasının bir parçası olduğu için kulübümüz Azerbaycan'la ilgili faaliyetine özel önem veriyor. Azerbaycansız Türk birliğini kurmak mümkün değildir. Bugün Azerbaycan devleti Türk birliği yönünde önemli faaliyet gösteriyor. Azerbaycan'daki avukat kardeşlerimizle ilişkilerimiz var ve bu ilişkiler daha da sıklaşdırılacaktır.

- Bu günlerde Azerbaycan halkı Hocalı soykırımının 22 yılını kutladı. Bu konuda ne söyleyebilirsiniz?

- Dünyanın gözü önünde 22 yıl önce Hocalı kasabasında yaşayan Azerbaycanlı Türkler bir gecenin içerisinde vahşice öldürüldüler. Bu katliam Azerbaycan Türkü'nü yeryüzünden silme operasyonundan başka bir şey değildi ve olaylara bu açısından bakmalıyız. Vahşet o noktaya vardı ki, Ermeniler yaşlı, çocuk, kadın demeden insanları öldürerek, başlarına derisinin soyurdular, başlarıyla futbol topu gibi oynadıar . Hocalı olayı aslında bir vahşet ve soykırım eylemidir, dünya kamuoyu bunu görmeli ve caniler cezalandırılmalıdır.

Allah tüm şehitlerimize rahmet etsin!

Yorumlar