Çağıl Erten: Adnan Kahveci Türk Milletinin Vicdanıdır

24 Ekim 2013 13:21
“ Yazar Çağıl Erten'le 2014'ün ilk günlerinde Himalaya Yayınlarından yayınlanıp kitapçı raflarında yerini alacak olan “Bilinmeyen Yönleriyle Adnan Kahveci” adlı kitabı hakkında konuştuk. „
Çağıl Erten: Adnan Kahveci Türk Milletinin Vicdanıdır

Röportaj: Şevket Talha Apuhan

Yazar Çağıl Erten'le 2014'ün ilk günlerinde Himalaya Yayınlarından yayınlanıp kitapçı raflarında yerini alacak olan “Bilinmeyen Yönleriyle Adnan Kahveci” adlı kitabı hakkında konuştuk. Erten, Adnan Kahveci'yi tabiri caizse enine boyuna araştırmış. Kahveciyle ilgili anılar, Kahveci'nin basına verdiği röportajlar, Kahveci hakkında iç ve dış basında yazılanlar hatta Kahvecinin okul arkadaşlarıyla dahi kitabın hazırlık aşamasında görüşülmüş.
 
Ş. Talha Apuhan - Sizi tanıyabilir miyiz?
 
Çağıl Erten - Aslen Tekirdağlı bir aileyiz. Babamın mesleği dolayısıyla Kocaeli'nin Gölcük ilçesinde dünyaya geldim. Haliç Üniversitesi'nde İngilizce İşletme eğitimi aldım. Marmara Üniversitesinde yüksek lisans çalışmalarıma devam ediyorum. Daha önce “Unutulmayan Lider Menderes” adlı yayınlanmış bir de kitabım var.
 
Ş. Talha Apuhan - Peki, Neden Adnan Kahveci?
 
Çağıl Erten - Lise ve Üniversite yıllarımda siyasetle iç içe bir yaşamı tercih ettim. Bu süreçte insan ister istemez kendisine örnek olacak isimler arıyor. Geçmişten birilerini örnek alıp, geleceğe adımlar atmanın daha doğru olacağını düşündüğüm yıllarda yaptığım araştırmalarda partiler üstü, siyasetin çok dışında bir devlet adamı olarak Adnan Kahveci'yi keşfettim. Rahmetli hakkında yazılmış bir tane bile kitap göremeyince, haydi bakalım iş başa düştü dedim ve daha detaylı araştırma yapmaya başladım. Bu araştırma süreci beni yazmaya götürdü zaten.
 
Ş. Talha Apuhan - Adnan Kahveci'yi Klasik Siyasetçilerden Ayıran Özellikleri Nelerdi?
 
Çağıl Erten - Adnan Kahveci'yi araştıran bir insanın karşısına şu sonuçlar çıkıyor: Adnan Kahveci hiçbir zaman günlük siyasete kapılmamış, siyaset yaptığı parti olan ANAP'taki gruplaşmalardan uzak durmak bir yana muhalefet partileriyle dahi siyasi bir çekişmeye girmemiş. Adnan Kahveci sadece milletine hizmeti ilke edinmiş. Kendisini “Aşırı milliyetçiyim” diye tanımlıyor. Bunun yanı sıra aşırı bir demokrasi arzusu taşıyor. Türkiye'de başta siyasa partiler olmak üzere demokrasinin yerleşmesi taraftarı. Kendisini de bir partinin değil bütün bir Türk Milleti'nin hizmetkârı olarak görüyor. Petkim'den sorumlu bakan olduğunda kurum 50 bin işçiyi daha işe almak için müsait lakin o bunu yapmıyor. 50 bin işçi demek, 50 bin Anavatan Partili, ortalama 250 bin oy demek ama o bunu yapmıyor. Bunuda “Ülkem için yararlı olan, partim içinde yararlıdır” diye açıklıyor.
 
Ş. Talha Apuhan - Siz Kitabınızda Kahveci'nin Hangi Özelliklerine Değindiniz Peki?
 
Çağıl Erten - Ben bir anlamda öteki Kahveciyi anlatmaya çalıştım. Doğru bildiğini kimseyi dinlemeden yapmış, bu doğru yolda yürürken yalnızlaşmış, yalnızlaştıkça hüzünlenmiş ve bu hüznü içine atıp dirayet göstermiş, memlekete hizmet etmeye devam bir adam. Nasıl anlatılabilir ki? Kanaatimce rahmetliyi, baştan sonra düşük cümlelerden oluşan, imla hatalarıyla dolu, anlatım bozukluklarına teslim olmuş bir kitapla dahi anlatmaya kalksak, yine de onun hayatının anlamı okuyucuya olması gibi yansıyacaktı. Ben âcizane anılarını, hedeflerini, tecrübelerini özellikle bugün hala çözemediğimiz problemlerimiz üzerine ürettiği çözüm yollarını okuyucuya aktarmaya çalıştım. Yeni nesilin, özellikle gelecekte siyasetin köşe başlarını tutacak yeni nesilin onu tanıması en büyük arzum. Ayrıca kitap'ta rahmetli Adnan Kahveci'nin İslam Dünyası'nı sarsacak projelerinden, İstanbul'un sorunlarınının çözümünü anlattığı yazılarından, Amerika'da ki öğrencilik günlerinde çektiği çilelere kadar geniş bir yelpazede Adnan Kahveci'yi aktarma çabasında olduk.
 
Ş. Talha Apuhan - Kahveci Yaşasaydı?
 
Çağıl Erten - Nasıl ve nerede olacağını kestirmek zor lakin milletine hizmet etmeye devam edeceği muhakkak. Kahveci yaşasaydı bugün bir siyasi partinin lideri olarak da hizmetlerini sürdürüyor olabilirdi, evinde icatlar yapan bir mucit ve eski siyasetçi olarak da. Ayrıca onu memleketi Trabzon'da yüreği gibi engin dağ başlarında Türk Tarımını kuvvetlendirmek için çalışıyor olarak görmek de tanıyanları ve kitabımızı okuyanlar için asla şaşırtıcı olmayacak bir durumdu. Bir siyaset iddiası olmadığını görüyoruz çünkü. Tek iddiası memlekete hizmet. Başka hiçbir derdi yok. Makam arabası vermişler kullanmamış. Uçak tahsis etmişler geri iade etmiş. Kartal marka arabasıyla memleketi gezen bir bakan. Kaza yaptığı Toyota marka arabayı ise, kazadan evvel ikinci elden almış bir bakan. Düşünebiliyor musunuz? Öldükten sonra çocuklarına bıraktığı bir ev, arsa tapusu bile yok. Bıraktığı hiçbir şey yok. Onurlu bir hayattan başka tabii.
 
Ş. Talha Apuhan - Son Olarak Söylemek İstediğiniz Birşey Var mı?
 
Çağıl Erten - Adnan Kahveci'yi her canlı gibi ebediyete uğurladık. Şairin dediği gibi akrebin kıskacında yoğrulan kaderi onu henüz 44 yaşında elim bir kazada aramızdan ayırdı. Ama siyasette partiler üstü bir misyon olacaksa, bu kesinlikle Adnan Kahveci misyonu olmalıdır. Onu tanımalı ve tanıtmalıyız. Yeni nesillerimiz, yani bizler onu iyi tanımalı ve anlamalıyız. Son olarak Allah'tan rahmet diliyorum kendisine ve o elim kazada vefat eden eşi hanımefendiye ve kızına.
 
Ş. Talha Apuhan - Teşekkür Ederiz

Yorumlar