SON DAKİKA

Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Ücretsiz

31 Mart 2013 15:55
“ Özel eğitim kurumları kurucusu ve zihinsel engelliler öğretmeni Yeliz Boynukısa ile özel kurum olarak ücretsiz eğitim vererek çocuklarımıza büyük katkı sağlayan, sosyalleşme ve tedavi desteğinde büyük ölçüde başarı oranı yüksek olan kuruma ilişkin bilgiler aldık. „
Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Ücretsiz

Röportaj: Gülay Tunçel

Özel eğitim kurumları kurucusu ve zihinsel engelliler öğretmeni Yeliz Boynukısa ile özel kurum olarak ücretsiz eğitim vererek çocuklarımıza büyük katkı sağlayan, sosyalleşme ve tedavi desteğinde büyük ölçüde başarı oranı yüksek olan kuruma ilişkin bilgiler aldık.

Kurumumuz, Ülkemizde binlerce engelli bireyin hayatında önemli rol oynamaktadır. Çocuklarınız çocuklarımızdır düşüncesiyle yola çıkan ilkyaz özel eğitim ve rehabilitasyon merkezi de bu amaçla 2005 yılında İstanbul Zeytinburnu’nda kuruldu. Başlangıçta daha küçük bir binada hizmet veren ilkyaz özel eğitim ihtiyacı karşılamak amacıyla 2008 yılında yeni yerine taşındı.

Kurum olarak farklı gelişim gösteren birey tanımını engelli ve özürlü kelimelerinin yerine koyarak bu farklılıkları dezavantaj olmaktan çıkarmak en önemli amaç haline gelmiş durumda.
 
Eğitim Verilen Alanlar;

Otizm, Asperger, Atipik otizm, rett sendromun, Serebral palsy, zihinsel gerilik, dikkat eksikliği ve hiperaktivite özel öğrenme güçlüğü, fiziksel engelli bireyler, işitme ve konuşma engelli bireylere Okul başarısızlığı ve davranış problemleri yaşayan bireylere bireysel eğitim, grup eğitimi hizmeti sunmaktadır.

Bu eğitimler sanat terapisi, spor terapisi at terapisi ve çeşitli yeni uygulamalarla desteklenmektedir.

Eğitimler alanında uzman eğitimciler tarafından verilmektedir. Bu terapileri uygulayan eğitimciler Zihinsel engeliler öğretmenleri, okul öncesi öğretmenleri, çocuk gelişim uzmanları fizyoterapist, dil ve konuşma uzmanları kurumumuza da hizmet vermektedir.

Tamamı milli eğitim bakanlığının bütçesinden karşılanan hizmetler için hiçbir ücret istenmemektedir. Ayda sekiz saat bireysel eğitim hizmeti ücretsiz olarak karşılanmaktadır.

 Kurumuza başvurabilmek için tam teşekküllü devlet hastanesinden alınmış sağlık kurulu raporu ve bağlı bulunan rehberlik araştırma merkezinden alınmış sağlık kurulu raporu yeterli olmaktadır.

İlkyaz özel eğitim olarak özel olimpiyatlar derneği ile birlikte özel olimpiyatların çalışmalarına yıl içerisinde Türkiye’nin çeşitli illerindeki ve yurtdışında yarışmalarda kurumumuz adına öğrencilerimizle katılmaktadır.  voleybol, futbol, yüzme, masa tenisi takımlarımız bulunmaktadır.

Engelli gençlerin yaşadığı en büyük güçlüklerden biri de eğim yaşantıları sona erdikten kapalı kapılar ardında evlerinde oturmaları beklenmektedir. İş yaşamına katılmaları için kimi çalışmalar yapılsa da ülke nüfusunun yüzde beşini oluşturan engelliler için yeterli değildir. Avrupa’ya yapılan kurum ziyaretleri sırasında, benzeri kurumların dernekleşme çalışmalarına gittiği, ailelerle birlikte bütün bunların üstesinden gelmek için son yirmi yıl içerisinde örgütlenildiği gözlenmiştir. Kurumumuza devam eden ailelerin de isteği doğrultusunda gençlere mesleki bilgi ve beceri kazandırmak amacıyla ENADER( Engelliler ve Aileleri Eğitim ve Kültür Derneği)  kurulmuştur. Almanya’nın Ahlen bölgesindeki Paria Sozial kurumuyla ortak çalışmalar yürütmek amacıyla görüşmeler devam etmektedir.

Enader çatısında birleşmek isteyen ya da İlkyaz Özel Eğitim ve Rehabilitasyon merkezinden eğitim almak kişiler hiç tereddütsüz iletişim numaralarından iletişime geçebilirler.

Çok teşekkür ediyorum. Özel eğitim kurumları kurucusu ve zihinsel engelliler öğretmeni Yeliz Boynukısa,

Tekrarlayalım İlkyaz Özel Eğitim ve Rehabilitasyon merkezinde verilen eğitimin tamamı milli eğitim bakanlığının bütçesinden karşılanan hizmetler için hiçbir ücret istenmemektedir. Ayda sekiz saat bireysel eğitim hizmeti ücretsiz olarak karşılanmaktadır. Sizlere bir telefon kadar yakınız…

Ben çok teşekkür ediyorum, Gülay Tunçel, İlkyaz Özel Eğitim ve Rehabilitasyon merkezini tanımayanlar adına tanıtma fırsatı verdiğiniz, Bizlerin her zaman yayında olmanız çocuklarımız ve kurumumuzu mutlu ediyor. Hepimiz bir engelli adayıyız unutmamak gerekir,  gücü herkesin maddi manevi yanımızda görmek istiyoruz, başarılar.

Yorumlar