Ev Kazalarında Gerekli Pratik Bilgiler - 3

25 Şubat 2013 11:50
“ Ev kazalarında bilinmesi gereken pratik bilgilerin ilk bölümünde sizlere Yanıklar, Kesikler, ikinci bölümde ise, İlaç ve Besin Zehirlenmelerinde ilk müdahale, Deri ve solunum yolu zehirlenmelerinde ilk müdahale nasıl olmalı? Özellikle çocuk dönemlerinde yaşanan düşme ve çarpmalarda acil müdahale, burkulma; kırıklara ilişkin, yaşamımızda önlemlere rağmen kaza olmuşsa kazadan sonra yapılacak bilinçli küçük bir müdahale, kazanın en az zararla atlatılmasına yardımcı olacağı pratik bilgileri konunun „
Ev Kazalarında Gerekli Pratik Bilgiler - 3

Röportaj: Gülay Tunçel

Ev kazalarında bilinmesi gereken pratik bilgilerin ilk bölümünde sizlere Yanıklar, Kesikler, ikinci bölümde ise, İlaç ve Besin Zehirlenmelerinde ilk müdahale, Deri ve solunum yolu zehirlenmelerinde ilk müdahale nasıl olmalı? Özellikle çocuk dönemlerinde yaşanan düşme ve çarpmalarda acil müdahale, burkulma; kırıklara ilişkin, yaşamımızda önlemlere rağmen kaza olmuşsa kazadan sonra yapılacak bilinçli küçük bir müdahale, kazanın en az zararla atlatılmasına yardımcı olacağı pratik bilgileri konunun Uzmanı  Cerrahpaşa Tıp Fakültesinden Deneysel Araştırmalar Laborant Müdürü  Doç. Dr. Vehbi  ALTUNÇUL ‘dan öğrendik.

Merak edenler ayrıntılarını bir önceki yazımda bulabilirler.

 3. Bölüm ile sizlerleyiz..

Bu bölümümüz de ise çıkık nedir? Belirtileri ve ilk müdahale nasıl olmalı?.. kulak, burun göz ve boğaza yabancı bir cismin kaçmasında yapılması gerekenler ilk müdahalade nelerdir?..

İşte size ilk müdahale de pratik bilgiler:

Çıkık

Vücudun hareketli kısımları olan eklemlerde, eklemi oluşturan kemiklerin birinin veya birkaçının yer değiştirmesidir. Hareket kısıtlılığı ve ağrı olmaktadır. Bazen eklem içindeki dokuların yırtılması ile şişlik, ödem görülebilmektedir. Düşme ve çarpmalarda belirtilen önerilere ek olarak çocuklara ağır yükler taşıtmayın.

Sürekli kullanıldığından kayıp düşme ihtimaline karşı banyo ve lavabo önünü ıslak tutmayın. Özellikle mutfakta yüksek raflara ağır eşyalar (tencereler, düdüklü tencere, tava v.s) koymamak gerekir... Ağırlık kaldırırken dizlerinizi bükerek çöküp, ağırlığı bacaklarınıza vererek kaldırmamız gerekir.

Aksi takdirde omurgamız ve kaslar zorlanabilir.. Sandalye veya masa üzerine çıkarak iş yapmamız gerekiyorsa çok dikkatli olmalıyız. Bu tür bir iş yapmanız gerekiyorsa mutlak surette önlem almalıyız.

Yapılacak ilk müdahale:

Kaza geçiren bir kişide kırık çıkık veya burkulmadan hangisinin olduğuna ancak bir hekim karar verir.

Kırık varsa, kazazedeye yaptırılacak en ufak bir hareket bile kırığın  açılmasına, kanamalara ve kısmi felçlere yol açıp, kırığın iyileşme süresini uzatır. Kırık ihtimali varsa kazazedenin elbiselerini çıkarmayın.

Gerekirse keserek çıkarın. Çıkarmak için de önce sağlam tarafı sonra kırık tarafı çıkarın. Kırık eğer bacakta ise, fazla hareket ettirmeden topuktan kalçaya kadar uzanan bir tahtayı bacağın altına koyun.

Geniş bir bez parçası veya kemer, kuşak gibi bir şeyle bacağı tahtaya bağlayarak hareketini önleyin. Kırık diz ekleminin üst kısmında, kalçaya daha yakın yerlerde ise, bacağın altına koyacağınız tahta bele kadar uzanmalıdır.

Sağlam bacağı da içine alacak şekilde, her iki bacak birlikte tahta üzerine bağlanmalıdır. Belde bir kırık şüphesi varsa, kazazedenin altına boydan boya geniş bir tahta veya kapı koyun.

Omuz hizasından, kalça hizasından ve diz hizasından geniş bir bezle tespit edin. Kafasının oynamaması için boynunun her iki tarafına yastık veya benzer bir şey yerleştirin. Kollarda olan kırıklarda kırık eğer el ile dirsek arasında ise, elden dirseğe kadar uzanan bir tahta yerleştirin.

Kolu geniş bezlerle tahtaya tespit edin. Geniş bir bez parçası veya bir tülbentle kolu boynundan asılı vaziyette bağlayın. Kırık dirsekle omuz arasında veya omuz kemiklerinde ise, kırık tarafın koltuk altı kısmına pamuk veya çok küçük yumuşak bir yastık koyun.

Kolu vücuda yapışık vaziyette, kırık olan kolun avuç içini kırık olmayan taraftaki omuz hizasına getirin. Geniş bir bez veya sargıyla dirsek hizasından omuz hizasına kadar kırık kolu vücuda tespit edin.

Çıkıkları kendiniz yerine koymaya çalışmayın, yapacağınız yanlış bir hareketle dokulara zarar verebilirsiniz. Çıkıklar bir sağlık kuruluşunda hekim tarafından yerine koyulmalı ve röntgenle izlenmelidir

Kulak, burun göz ve boğaza yabancı bir cismin kaçması:

Genellikle çocuklar meraklarından dolayı ellerine geçirdikleri fasulye, nohut, mısır, boncuk gibi maddeleri ağızlarına götürme veya kulak, burun deliklerine sokma gibi olumsuz davranışlarda bulunduklarından bu tür kazalar oyun çağındaki çocuklarda sık görülür.

Göze kaçan yabancı cisim toz, sinek, kıl gibi küçük bir cisimse, gözün alt kapağını aşağıya doğru gerdirerek temiz bir tülbentle veya mendil ucuyla hafifçe dokunarak alınız. Cisim üst kapakta ise sümkürme taklidi yaptırarak cismin alt kapağa geçmesini sağlayın ve almaya çalışın.

Cismi alamazsanız, fazla uğraşmadan temiz bir bez kapatarak sağlık kuruluşuna götürün. Göze sivri bir cisim batmışsa çıkarmadan ve oynatmadan hemen hastaneye götürün. 

Kulak veya buruna kaçan cisim görülüyorsa ve dışarıdan tutulabilecek durumdaysa cımbız veya uygun bir aparat ile çıkarınız.

Cismin daha ileri gitmemesine ve dokuya zarar vermemeye dikkat edilmelidir. Fasulye, nohut, mısır gibi gıdalar ise bunlar şişebileceğinden ıslatılmaması gereklidir. Cismi çıkarmaya çalışırken iğne gibi sivri ve batıcı şeyler kullanmayın. Şayet cisim çıkmıyorsa fazla uğraşmadan, bölgeyi irrite etmeden, kişinin acilen bir sağlık kuruluşuna götürülmesi gerekir.

Özellikle boğaza kaçan yabancı cisimler veya draje şekerler, solunum yollarını tıkayabileceğinden daha tehlikeli olup; çoğu kez ölüme neden olabilmektedir.. Kaza gerçekleştiğinde soğukkanlı olmamız gerekir.

Cisim ağız açıldığında görülebiliyorsa parmakla almaya çalışın. Alınamayacak kadar ileride ise kişinin sırtına kuvvetlice birkaç kez vurun ve öksürme taklidi yaptırın İğne, jilet veya küçük cam parçası
gibi kesici ve delici cisimler kaçmışsa yumuşak ekmek içi yedirin. Kaçan yabancı cisim çıkarılsın veya çıkarılmasın kaza sonrası kazazede mutlaka bir sağlık kuruluşuna götürülmeli ve tedaviye başlanılmalıdır.

Biliyoruz ki yerinde, zamanında ve uygun bir müdahalenin sağlığımızı korumak açısından önemi büyüktür.

Nasıl ki erken teşhis can kurtarırsa, erken uygulanacak bilinçli bir ilk yardım da hayati tehlikeyi önlemek açısından çok önemlidir.

Cerrahpaşa Tıp Fakültesinden Deneysel Araştırmalar Laborant Müdürü Doç. Dr. Vehbi  ALTUNÇUL; çok teşekkür ediyorum.

Gülay Tunçel, ben teşekkür ediyorum. Herkese Sağlıklı, kazasız, belasız günler diliyorum.


Ev Kazalarında Gerekli Pratik Bilgiler – 1
Ev Kazalarında Gerekli Pratik Bilgiler – 2

Yorumlar