SON DAKİKA

Ev Kazalarında Gerekli Pratik Bilgiler - 2

18 Şubat 2013 01:50
“ Konunun Uzmanı Cerrahpaşa Tıp Fakültesinden Deneysel Araştırmalar Laborant Müdürü Doç. Dr. Vehbi ALTUNÇUL ile ev kazalarında bilinmesi gereken pratik bilgilerin ilk bölümünde Yanıklar, Kesikler de ilk müdahale nasıl olmalıyı bir önceki yazımda paylaşmıştım.. „
Ev Kazalarında Gerekli Pratik Bilgiler -  2

Röportaj: Gülay Tunçel

Yaşamımızda önlemlere rağmen kaza olmuşsa kazadan sonra yapılacak bilinçli küçük bir müdahale, kazanın en az zararla atlatılmasına yardımcı olacağı unutulmamalıdır.

Konunun Uzmanı  Cerrahpaşa Tıp Fakültesinden Deneysel Araştırmalar Laborant Müdürü  Doç. Dr. Vehbi  ALTUNÇUL ile  ev kazalarında bilinmesi gereken  pratik  bilgilerin ilk bölümünde Yanıklar, Kesikler de ilk müdahale nasıl olmalıyı bir önceki yazımda paylaşmıştım..

Merak edenler bir önceki yazımda ayrıntılarını bulabilirler.

  2. Bölümü ile sizlerleyiz..

Hocam, yanıklar ve kesiklerin bilgilerini aldıktan sonra gelelim İlaç ve Besin Zehirlenmelerinde İlk Müdahaleye…

Gülay Hanım, Şayet kazazede baygınsa ve sorulara cevap vermiyorsa; Kazazedeyi yan yatırıp rahat nefes alabilmesi için ağzını açarak dilini temiz bir bezle tutup öne doğru çekin. Ağzında nefes almasını engelleyecek yabancı cisim varsa çıkarın Kazazedeyi çok kısa bir sürede en yakın Sağlık Kuruluşuna nakledin. Sağlık Kuruluşunda yapılacak olan tedaviyi kolaylaştıracağından, zehirlenmenin, ne ile ve ne zaman olduğunu öğrenin. Varsa analiz için zehirlenenin kusmuğundan bir miktar sağlık kuruluşuna götürün. Zehirlenen kişi sorulara cevap veriyorsa ve istediğiniz hareketleri yapabiliyorsa; Midedeki zehirli maddeyi dışarı atmak için tuzlu su içirerek kusturmaya çalışın. Kusamıyorsa parmağınızı ağzına sokarak kusmasına yardımcı olun. Zehrin vücutta emilmesini geciktirmek için bol süt içiriniz.

Zehirli madde 4-5 saatten daha önce alınmışsa zehir bağırsaklara geçmiş olacağından kusturmayın. Müshil (Hint yağı, zeytinyağı) vererek bağırsaklardan emilmeden dışarı çıkması sağlanmalıdır.

Peki, Deri ve Solunum Yolu Zehirlenmelerinde İlk Müdahale nasıl olmalı?

Şofben, soba, mangal, ocak, zirai tarım ilaçları, haşere ilaçları zehirlenmeleri bu gruba girmektedir Bu tür zehirlenmelerde; Kazazedeyi zehirli ortamdan uzaklaştırıp temiz havaya çıkarılmalıdır..Şayet zehirlenme deri yoluyla gerçekleşmişse elbiseleri de zehirli olacağından hastayı hemen soyup ve vücudunu bol suyla yıkamak gerekir.. Kazazedeyi yürütmeyiniz ve koşturmayınız..  Açık ortamda düz bir yere yatırarak bol oksijen almasını sağlayın ve en kısa sürede bir sağlık kuruluşuna götürmeliyiz.

Özellikle çocuk dönemlerinde yaşanan Düşme ve çarpmalarda acil müdahale nasıl olmalı?

Kaza geçiren çocuk ağlamıyorsa, şuuru yerindeyse ve ellerini, kollarını normal hareket ettiriyorsa hiçbir müdahalede bulunmayın. Ancak 24 saat gözlem altında bulundurunuz.. Kazadan sonra 24 saat içerisinde kusma, dalgınlık, sürekli uyku hali, solunum sıkıntısı, karın  ağrısı, renk solukluğu veya havale geçirme gibi bulgular olursa mutlaka bir sağlık kuruluşuna götürün. Yüksekten düşmelerde yukarıda sayılan belirtiler olmasa bile kırık çıkık veya bir iç kanama ihtimali olacağından en yakın sağlık kuruluşuna götürün. Kaza sonucu vücutta şişlik veya morluk oluşmuşsa üzerine buz veya soğuk suyla ıslatılmış bez koyarak daha fazla şişmesini ödem oluşmasını önleyiniz.

Burkulma; Çeşitli nedenlerle vücuttaki eklemlerin normal hareket alanlarının zorlanmasından dolayı eklem etrafındaki veya içindeki dokuların zarar görmesidir. Burkulan eklemde şişlik, ağrı ve morluk olur. Ağrılı olmasına rağmen eklem hareketinde azalma yoktur.

Kırık; Herhangi bir darbe sonucu kemik bütünlüğünün bozulmasıdır. Kırıklar; açık kırık ( kırılan kemiğin kasları ve deriyi yırtarak kırık ucunun dışarıdan görülebilir şekilde), ya da kapalı kırık( deri bütünlüğü bozulmadan kırılan kemiğin dışarıdan görülmemesi şeklinde) olarak isimlendirilir. Kırık yerinde ve etrafında çok şiddetli ağrı, morarma ve şişlik olur. Aşırı hassasiyet olur. Kemiğin eski görünümü değişmiştir ve şekil bozukluğu oluşur, hareket yapılamaz.

Bir sonraki yazımda, çıkık nedir? Çıkık olduğunda yapılacak ilk müdahale nasıl yapılmalıdır..  ve diğer sağlık bilgisi, Kulak, burun göz ve boğaza yabancı bir cismin kaçmasında, doğru yapılması gerekenleri.. konunun uzmanı Cerrahpaşa Tıp Fakültesinden Deneysel Araştırmalar Laborant Müdürü Doç. Dr. Vehbi ALTUNÇUL’un paylaştığı bilgileri sizlerle buluşturacağım.


Ev Kazalarında Gerekli Pratik Bilgiler – 1

Yorumlar