SON DAKİKA

Türkmen Çığlığı: Türkmenliği unutun, Türklüğü unutun, Biz de Müslümanız

22 Kasım 2015 18:35
“ Hamis Türk El Muhammedi: "MHP heyetinin gelişi bizim için beklenen bir olaydır. Suriye’deki Türkmenler için Milliyetçi Hareket Partisi duygusal bir dayanaktır. İçlerini bilmesek te bizim önderliğimiz gibidir Milliyetçi Haret Partisi. Verecekleri bu manevi destek bizler için çölde kalmış insana bir damla su vermek gibidir." „
Türkmen Çığlığı: Türkmenliği unutun, Türklüğü unutun, Biz de Müslümanız

Hepimizin yürekleri gibi Türkmen Dağı cayır cayır yanarken Bayırbucak Türkmenlerinin kanaat önderlerinden Hamis Türk El Muhammed ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdik.
 
Telefon ile gerçekleştirdiğimiz röportaj şu şekilde:
 
Hamis Türk El Muhammed: Burada büyük bir uluslararası konum var. Türkiye ne kadar tutarlı olur olmaz veya artık ne yapar ne yapmaz. O bizim içimizde dört yıllık bir tecrübe idi, biliyoruz ne yapıp yapamayacağını, kırmızı çizgileri geçemez. Ve akşamki söylediğini sabahleyin tutamaz.
 
Feridun Yıldız: Tabi, şu anki durum öyle. Onu ben de kabul ediyorum.
 
Hamis Türk El Muhammed: Bir yıl önce, 2014 cumhurbaşkanlığı seçiminde Türkiye basını Türkmenleri, Suriye Türklerini ele almadığı için her söyledikleri yalan; doğru gibi Türk halkına yansıdı. Türkmenlere 4 yıldır yardım yaptığını iddia eden Türkiye Cumhuriyeti devleti, iktidar veya seçimlerde Türkmenlere yardım ediyoruz diye iddia edenler 2013 yılı Şubat-Nisan ayında Hama Humus’ta etnik temizlik yapılırken neredeydi? Türkiye cumhuriyeti devleti halkına neden duyurulmadı? Aynısı Halep İŞİD’e teslim edilirken 2014 mayıs ayında, aynısı PKK’ya teslim olurken, Tel Abyad teslim olurken, aynısı Golan Türkmenleri Hacaresvet’te.. 2,5-3 yıldır abluka altında pislikleri yiyorlar. Artık pislikte kalmamış yiyecek, ölüyorlar. Benim Türkmen dağında ateş yanıyor. Tam bir soykırım. Ben bütün Arap sayfalarını taradım. Suriye’nin bir parçası olan Türkmenler bir Arap beyinin bir kılı kadar yer almamış..
 
Feridun Yıldız: Bir yerden baktığınız zaman Arapların da işine geliyor Türklerin azalması, yok olması bölgede.
 
Hamis Türk El Muhammed: Tabi bu anlaşılmış bir konumdur. Artık Türkiye halkının uyanması lazım, her şeyi bilmesi lazım. Bir gün bunlar gidecek ve Türkiye bir şey yapamayacak. Türkmen dağı da gidecek. Halep gittiği gibi, Humus gittiği gibi, Tel Abyad gittiği gibi. Hepsinde aynı soykırım, aynı sistem, aynı yönetim. Hiçbir farkları yok. 35,000 insan dağda çölde yaşıyor. Tel Abtad’ta çölde yaşıyor. Şimdi benim demek istediğim şu. Hiç değilse tarihe bugünlerde sizin gibi insanlar çığlığını duyurdu. Bu yaptığınız haberler, yazdığınız yazılar yarın arşiv olacak ve o zaman ayıracaklar kelek ile olgunu. Türkiye Cumhuriyeti halkı Türkmenleri satmadı. Türkmenleri satan Türkiye Cumhuriyeti hükümetiydi. Bunu anlamak gerek.
 
Feridun Yıldız: Bugün başbakan açıklama yaptı. Benim için Türk, Kürt, Türkmen, Arap hiç fark etmez. Bütün insanlara yakınlığımız aynıdır diyor. Bir kere kendi soyundan, kendi kanından olan Türkmenleri herhangi birisi gibi görüyor. Esas problem burada. Bunun islamla da alakası yok. Çünkü İslam’da zekât bile önce kendi yakınlarına verilir. İslam’da sılay-ı rahim anlayışı vardır. Yani doğduğu yeri doğduğu mekânı, doğduğu çevreyi insanın ziyaret etmesi unutmaması istenir. Yani bunların İslam’a böyle bakışlarının İslam’la da alakası yok aslında.
 
Hamis Türk El Muhammed: Bakın ümmetçiler 5 yıldır şunu söylüyorlar. iktidar zihniyeti, havuz medya. Kürt Müslüman kardeşlerimize Kobani’de İHH’nın yardım olarak ilettiği 9933 TIR’lık malzemenin biz yüzde onunu istiyoruz. Onlar kardeşimdi. Müslüman kardeşimdi. Bizde Müslümanız. Biz kandaşız da. Aslında şöyle bir açıklama var 4 gün önce Sayın cumhurbaşkanımızdan. Soydaşlarım dedi. O kelimeyi kullandıktan sonra Ruslar uçak indirmedi oradan. Sanki adam şifre ediyor. Humus kırmızı çizgi dedi, Humus’ta Osmanlı kalıntıları diye Esad bizi bitirdi. Hama kırmızı çizgi dedi. Esad bizim kadınımıza tecavüz etti, çocuğumuzu öldürdü. İhtiyarımızı öldürdü. 18,000 kişilik zara köyünden giderlik arıyoruz biliyor musun? Giderlik, gerçekten giderlik arıyoruz. Engelli bir kardeşimiz var Kilis’te yaşıyor ona bakıyorum, “sen bizim giderliğimizsin” diyorum. Biliyor musunuz? Zara köyünden kalan tek bir insan. Aynı o ümmetçiler, aynı o zihniyet bize soydaşları gibi değil, kandaşları gibi de değil, Müslüman gibi baksın. Biz de Müslümanız. Yani bunu vurgulamak gerek artık tamamen.
 
Artık Türkmenliği unut, Türklüğü unut, her şeyi unut. Bunlar da Müslüman, bunlarda insanlar. 280,000 insanı bir gecede aldı Türkiye Cumhuriyeti devleti. Davarıyla, keçisiyle, tavuğuyla, şusuyla busuyla...  Türkiye cumhuriyeti devleti öteki tarafa çadır veriyor kamp yapın diye. Neden onlara çadırı verip te öteki tarafa yaptırmadın? bunu not alın hocam.
 
Feridun Yıldız: Bunları ben not alıyorum. Sizin adınızı kullanmamda bir mahsur var mı?
 
Hamis Türk El Muhammed: hayır hiç yok. Ben milletimi temsil ediyorum. Ben kimsenin memuru değilim. Şimdi Türkmen Dağı düşecek.3 gün ya da 5 gün sonra.
 
Feridun Yıldız: Ne kadar dayanacak Rusya’nın ve devletin gücüne.
 
Hamis Türk El Muhammed: Ama bu utancı Türk milliyetçileri, Türkiye cumhuriyeti halkı yaşamasın tarihte. Türküm diyen iktidar utansın. Türküm demeye utanan iktidar utansın.
 
Feridun Yıldız: Doğru, yani insan bazı gelen fotoğraflara bakmaya bile dayanamıyor.
 
Hamis Türk El Muhammed: Biz onun gerçeklerini görüyoruz. Bugün Halep, kuzey emniyetli bölge yapacağız dedikleri, iddia ettikleri ve onun üzerine yürüdükleri şu konu çok önemli. Bugün orada 50,000 çocuk, 8 ve 14 yaş arası Türkmen çocuklarımız İŞİD’e onların yanında eğitim görmeye gideli 2 ay oldu. Eğer bir baba çocuğunu göndermediyse o babaya hendek kazdırıyorlar savaş ettiği noktalarda. Ve çocukların beyni yıkanıyor. Türkiye cumhuriyeti devleti sınırına getirip şunu söylüyorlar. “Bakın kâfir asker duruyor. Bunları öldürmek gerek.” Türkiye cumhuriyeti devleti yarın bizi sorumlu tutmasın. Ankara’da patlayacak bir bombacı bizim çocuklardan çıkarsa bizi kaderimize bırakanlar utansın, bizi bu durumda bırakıp ta bunu yaptıranlar utansın. Suçu o zaman bunu patlatana değil bunu patlatmaya hazırlayan zihniyettedir. Türkiye Cumhuriyeti halkı bunu bizden bilmesin. Çocuk 11 yaşında. 1 hafta 10 gün derse gidiyor, eve gidip geliyor annesinin yüzü açık. Bıçağı çekip annesinin yüzüne vuruyor. “Sen kâfirsin” diyor. Türkiye Cumhuriyeti sınırından 300 metre ötede. 0 noktasından 300 metre öte. Bugün bu 50,000 insanın içinde bu çocukların beyni yıkanmış. Artık benim abimin oğlu “amcamı ben boğazlayacağım” diyor. “Kâfir” diyor. Bugün Tel Abyad’ta PYD şunu diyor . Ceza uygulamış. Vergi cezası uygulamış. “Eğer yaşamak istiyorsan her evden bir adam vereceksin bizle savaşacak.” Ne yapalım şimdi biz? 
 
Feridun Yıldız: Ne deseniz haklısınız. Bazı şeyleri de Allah’a bırakmak lazım.
 
Hamis Türk El Muhammed: Kurban olayım Allah’a . Ama sizin yapacağınız iş şudur. Siz daha iyi bilirsiniz tabi. Türkiye cumhuriyeti devletinde Türkiye Cumhuriyeti halkına gerçekleri yansıtmak. Yarın o tarih hesap soracak herkesten. “Burada Suriye’de Türkler vardı diyecek ve neden yok oldular?” diyecek. Bunu araştıracaklar. Araştırırken Türkiye Cumhuriyeti halkı suçlanmasın. Çünkü halk gerçeği bilmiyor.
 
Feridun Yıldız: Halk bazı şeyleri bilmiyor. Haklısınız.
 
Hamis Türk El Muhammed: Aradan Türkmenleri çekip Nusayrileri birbirine bağlayacaklar. Bu Samandağı demek. Bu demek Hatay demek.
 
Feridun Yıldız: Tabi, Suriye’nin eskiden beri Hatay’ı kendi dahlinde gördüğü için.
 
Hamis Türk El Muhammed: Haritasında 2011’e kadar Suriye, Hatay’ı Suriye cumhuriyeti devleti içerisinde gösteriyordu. Hatta şunu da izah ediyor, biz oraya kırmızı çizgi koyuyor,7 vilayet diyoruz. Hatay hariç 7 vilayet yine bizim diyor. Toros Dağlarına burası Arap devleti diyor. Toros Dağlarına kadar politik sınırımız değil doğal sınırımız diyor.
 
Feridun Yıldız: Diyecek hiçbir şey yok. İnşallah bazı şeyler düzelir.
 
Hamis Türk El Muhammed: O Arap kardeşleri işte bunu diyor. Kürt kardeşleri de Türkiye cumhuriyeti devletinde yediği ekmeğe ihanet ediyor. Sana ihanet eden bayrağına ihanet eden yüzbinlerce şehidin kanıyla yapılan bayrağa ihanet eden nasıl kardeş oluyor? Ona sen kardeş diyebilir misin? Senin ne kadar kardeşin olabilir?
 
Feridun Yıldız: Doğru, haklısınız. Kime kardeş dendi, kardeşin kelime anlamı da belli. Her türlü anlamı belli. Ama insanlar kendilerini nasıl görüyorlarsa, nasıl kabul ediyorlarsa öyledir. Demek ki onları kardeş görüyorlar.
 
Hamis Türk El Muhammed: Aynı zihniyete hizmet ediyorlar. Türklükten hariç her şeye hizmet ediyorlar.
 
Feridun Yıldız: İnşallah her şey hayırlı olur. Her şey Türklüğün lehine olur.
Hamis Bey, Pazartesi günü Yayladağı’na Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Ümit Özdağ başkanlığında bir MHP Heyeti gidiyor.
 
Hamis Türk El Muhammed: Ben onlara önderlik, yani öncülük yapacağım, hocam. Biz Yayladağı’nda sıfır noktasına çadır kurup, oturma eylemi yapacağız.
 
Şunu da belirteyim MHP heyetinin gelişi bizim için beklenen bir olaydır. Suriye’deki Türkmenler için Milliyetçi Hareket Partisi duygusal bir dayanaktır. İçlerini bilmesek te bizim önderliğimiz gibidir Milliyetçi Haret Partisi. Verecekleri bu manevi destek bizler için çölde kalmış insana bir damla su vermek gibidir.
 

Röportaj: Feridun Yıldız - Deşifre: Nilay Yıldız

Yorumlar