SON DAKİKA

“Türk'ün Tüten Son Ocağı Ülkü Ocakları Son Kalesi Milliyetçi Hareket Partisi’dir”

06 Haziran 2015 00:40
“ Ülkü Ocakları Genel Merkez Sanatçısı Sayın Seyhan Sürmeli ile gazetemiz yazarlarından Burak Kılıçaslan’ın yapmış olduğu söyleşi: „
“Türkün Tüten Son Ocağı Ülkü Ocakları Son Kalesi Milliyetçi Hareket Partisidir”
1-  Merhaba Sayın Sürmeli. Okurlarımızın sizi tanıması açısından bize kısa bir şekilde, hayat hikâyenizi anlatır mısınız?
Aslen Adana'nın Karaisalı ilçesine mensup bir Yörük Türkmen soyuna mensubum. Ama yaşamımın büyük bir evresini Adana merkezde geçirdim. Bağlamayla ilk tanışmam çocukluk yıllarımda oldu. Küçüklükten beri bağlamaya olan merakım sonucunda babam 4.doğum günümde bir oyuncak niyetine bir cura hediye etmişti; onunla oyalanmam, hevesimi almam için. Fakat Cenab- ı Allah'ın bir hikmeti diyelim, ilgim ve azmim çocuk aklımla git gide büyüdü. Müzik çalara kaseti koyup, karşısında rastgele tellere vurarak çalmaya çalışıyordum. Her gittiğimiz konserlerde herkesin gözü sanatçılarda iken benim gözüm sadece arkasındaki bağlama çalanlardaydı. Pür dikkat onları izliyor, eve gidince aynısını yapmaya, bastıkları perdeleri göz kararı sayarak o şekilde çalmaya çalışıyordum. Derken bir yıl sonunda ufak tefek de olsa çalmaya, ezgileri çıkartmaya başladım. Git gide ilerleterek ilk amatörce diyelim artık, yöresel şölenlerde 10 yaşımdan beri söylemeye başladım.

2-  Ne zamandan bu yana Ülkücü Hareket'in içerisindesiniz ve Ülkü Ocakları Genel Merkez Sanatçısı olarak sahnelere çıkıyorsunuz?
O çocuk yaşlarımıza göre profesyonel sahne başlangıcımız Bolu'ya üniversiteye geldiğim zaman oldu. İl Ocak konserlerimizde ve devamında çevre İl Ocak konserleri ile davamıza hizmet etmeye başladık. Ve 11 Aralık 2014 tarihinde Ülkü Ocakları Genel Başkanımız Sayın Olcay Kılavuz Bey'in takdiri ile Ülkü Ocakları Genel Merkez Sanatçılığı ile şereflendirildim. Bu tarihten itibaren konserlerime Genel Merkez Sanatçısı sıfatıyla çıkmaktayım.

3-  Günlük ulusal basında takip etmiş olduğunuz ve okumaktan zevk aldığınız yazarlar kimlerdir? Buna hem Ülkücü Hareket içerisinden yazarları, hem de merkez medyadan yazarları dâhil edelim?

Günümüzde artık kalemlerin dahi satılığa çıktığı bu zamanda biz de her Türk milliyetçisi gibi değerli yazarımız Yıldıray Çiçek'in yazılarını takip etmekteyiz.

4-  Güncel kitaplar ile aranız nasıldır ve en son okuduğunuz kitap nedir? Ayrıca sanat dünyasındaki vizyonunuz nedir?
Gerek üniversite eğitimim, gerekse programlarımız neticesinde güncel kitapları takip edemesek de kitap okumaya vakit ayırıyorum. Geçtiğimiz yıllarda Hakk'a yürüyen değerli dava adamı Necdet Sevinç hocamızın Ermeni Meseleleri üzerine yazmış olduğu ve çocukluk yıllarımda kendisine imzalatma fırsatı bulduğum kitabını okudum. Aradan yıllar geçtikçe bu denli tarihi ve fikri kitapları belirli süre aralıklarla tekrarlayıp biz tazeleme yapıyorum. Sanat dünyasındaki vizyonuma gelince, tabii ki saygıdeğer sanatçı ağabeylerimiz gibi bizim de şarkılarımız, türkülerimiz, şiirlerimiz Türk İslam davası ve Türk Milleti içindir. Dar kalıplara sığmayarak, Ülkücülerin de her alanda ne denli başarılı işlere imza atabileceklerini cümle cihana, dosta düşmana gururla sunmaktır.


5-  Konserlerinizde yaşayıp da unutamadığınız bir anınızı bizimle paylaşır mısınız?
Elbette ki her konserim unutulmaz birbirinden güzel anılarla geçiyor şükürler olsun. Gittiğimiz her yerde ilgi ve sevgiyle karşılaşıyoruz, Allah tüm gönüldaşlarımızdan razı olsun. En unutamadığım anıma gelince, bir kaç gün evvel Bursa/Karacabey konserime Adana'dan ailem gelmişti. Sağ olsunlar onca yola rağmen bu coşkuma ortak olmak için çıkıp geldiler ve Karacabey halkının, Ülkücü camiamızın ilgisi ve şahsımı takdirinden ötürü de ailemin duygulanması, bu başarıma ortak olması unutamayacağım en büyük anım olarak kalacaktır.

6-  Devlet Bahçeli deyince aklınıza ilk gelen nedir?
Liderimiz Sayın Devlet Bey, gerçekten siyaset üstü bir devlet adamıdır. O'nun hitabındaki üslup, tavırlarındaki nezaket ve fikirlerindeki kararlılık günümüzde hiçbir siyasi liderde yoktur. Benliği bir kenara atıp, hep biz olma taraftarı, fedakârlığı, insaniyetliği ve o babacan tavrı, samimi gülüşü ile gerçekten hem lider hem de Devlet Baba'dır gönlümüzde.

7-  Bildiğiniz üzere pazar günü genel seçimler var. Buradan okurlarımıza vermek istediğiniz bir mesaj var mıdır?
Tabii ki de biz bu konuların tamamen fikriyat bölümündeyiz, siyasi kanadı olarak değerli büyüklerimiz çalışmalarını sürdürüyorlar. Şunu da belirtelim ki bu artık TÜRKİYE için bir kurtuluş yoludur, ülkemizin düştüğü onlarca rezil durumdan sonra bu mevcut iktidara gereken tokadın en ağır şekilde atılması şart olmuştur. Türk'ün tüten son ocağı, ÜLKÜ OCAKLARI, son kalesi MİLLİYETÇİ HAREKET PARTİSİ ile inşallah ülkemiz hak ettiği konuma en kısa sürede gelecektir.

Yorumlar