Tural Aliyev: Fransa Sahte Ermeni Soykırımı Kabulünü Kendi Çıkarları İçin Kullanıyor

12 Şubat 2015 14:22
“ Röportaj: Elnur Eltürk „
Tural Aliyev: Fransa Sahte Ermeni Soykırımı Kabulünü Kendi Çıkarları İçin Kullanıyor

Siyasetbilimci Tural Aliyevdir’le röportaj
Röportaj: Elnur Eltürk


-Tural Bey, bu günlerde Fransa'nın Ermenistan'daki Büyükelçisi Jan Fransua Şarpantye açıklamasına göre, Fransa Cumhurbaşkanı François Olland sahte "Ermeni Soykırımı" günü olan 24 Nisan günü Erivan'a geleceğini söyledi. Sizce, fransa niçin gerçekleri görmek istemiyor?

-Fransa Cumhurbaşkanı François Olland’ın "uydurma" Ermeni Soykırımı’nın 100 yıldönümü ile ilgili Erivan'a yolculuk etmesi, Fransa'nın Ermenistan'ın yanında olmasında şaşılacak bir şey yoktur. Bu siyaset yüz yıllardır devam ediyor. Ermeni lobisinin etkisi altında olan Fransız siyasetçileri tarihsel Ermeni yalanlarının propagandası ile meşgul olmuşlar. Bu meselenin bir yanı. İkinci yandan Fransa'nın kendisinin Ermeni "söylemlerini" kendi siyasi amaçları için kullanması. Siyasette buna karşılıklı çıkarlar derler. Meselenin özü ise açıktır, Türkiye'ye baskı yapmak. Hem de son günlerde Avrupa'nın Rusya'ya karşı uyguladığı yaptırımlara Türkiye'nin katılması, aksine bir çok alanlarda Rusya ile ilişkilerin kurulmasında ilginç olmasını defalarca beyan etmesi, bir çeşit Avrupa'ya ve Fransa'ya ek "imkânlar" açıyor ki, Türkiye'nin üzerine gitsin.

***


-Bu Aynı zamanda Fransa Minsk Grubu eşbaşkan ülkelerinden biridir...

-Ancak Azerbaycan açısından bakıldığında, Türkiye'nin sadece bize dost ve kardeş ülke olması açısından değil, bildiğiniz gibi Azerbaycan -Ermenistan Dağlık Karabağ çatışma durumundadır ve bu problem hala çözüme maalesef ulaşmamıştır. Rahatsız eden sebep ise Fransa'nın bu askeri çatışmanın ayarlamak için oluşturulan Minsk Grubu eşbaşkanları olmasıdır. Bu da Fransa'nın barış sürecinde adil ve tarafsız olarak faaliyetine gölge düşürüyor.


Gün-AZ TV

Yorumlar