Kemal Kılıçtaroğlu

13 Mayıs 2017
Kemal Kılıçtaroğlu

 

Atatürk’ün kurduğu CHP’nin bugünkü genel başkanı.

CHP’nin başındakilerin Atatürk ilkelerini özümsemeleri, tam bağımsızlıkçı olmaları gerekir.

Bizlerin siyasîleri yargılama hakkımız yok ama değerlendirme hakkımız var. Olaya bu açıdan bakınca Kılıçtaroğlu hakkında şunları söyleyebiliriz:

1-CHP genel başkanı olduğu günden beri tüm muhataplarına karşı yumuşak ve sıcak bir dil kullandı, iyi de yaptı. Bunun olumlu sonuçları bir anda alınmıyor, zaman istiyor.

2-Kılıçtaroğlu laikliğin söylem ve uygulamalarında bilinen CHP kalıplarını biraz genişletti. Olumsuz tepkiler alsa da tutumunu değiştirmedi. Bu taktiğin doğru olduğu her geçen gün biraz daha anlaşılmaktadır. “Ceberut CHP” algısı ağır, ağır kırılıyor.

3-Baykal gibi politikacılara göre daha hareketli, daha çalışkan. Bu da sonuç getirmektedir. 16 Nisan halkoylaması öncesinde gösterdiği 2 aylık çalışmanın meyvesini “hayır” oylarının oranı ile gördü, görüyoruz. Daha çok çalışma, partisini daha fazla aktive etme gibi bir sorumluluğu var.

4-Altı oktan biri milliyetçiliktir. Atatürk ırkçı değildir ama milliyetçidir. Kılıçtaroğlu ve bir kısım CHP’liler bugüne kadar Atatürk milliyetçiliğini ihmal ettiler. Bu eksiklik giderilirse, CHP bayağı bir yükselişe geçer, Türkiye’deki slogan milliyetçileri tutunamaz.

5-Türkiye’nin en büyük millî egemenlikçisi, tam bağımsızlıkçısı Atatürk’tür. Atatürk mandacılığa karşı idi, Cumhuriyet’imizi kurarken dış güçlere yaslanmamıştı, mason localarını kapattırmıştı. Kılıçtaroğlu ve CHP yönetimi Atatürk’ü örnek almalılar. Kılıçtaroğlu’nun TESEV üyeliği, ABD’nin Türkiye ve bölgemizdeki zulümlerine açıktan ses çıkarmayışı, Kılıçtaroğlu ve CHP yönetimi için bir zaafıdır. Bu yanlışlık düzeltilmelidir. Kılıçtaroğlu ve çevresi bu noktada Atatürk gibi davranmalılar. Bu davranış hem kendilerine, hem CHP’ye büyük kazançlar getirir.

6-Kılıçtaroğlu ve üst düzey bazı CHP yöneticilerinin PKK ve bölücülük karşısında net tavırları yok gibi gözüküyor. PKK ve bölücülük Kılıçtaroğlu ve yakın arkadaşlarını zora sokmaktadır. Bu dezavantajı avantaja çevirmenin yolu net duruştan, kamu vicdanı ile birleşmekten geçer. Kılıçtaraoğlu bölücülük, millî duruş, millî birlik gibi konularda, TBMM dışında bıraktığı saygın CHP’lileri etrafında toplarsa, CHP’nin gücü daha çok artar.

***

Kılıçtaroğlu için zaman daha geçmiş değil. Eksiklerini tamamlarsa, “HAYIR” ruh ve heyecanını dağıtmazsa; hem kendisi, hem CHP ve asıl önemlisi Türkiye’miz için iyi olur.

Yorumlar