SON DAKİKA

Acem Harp

23 Nisan 2017
Acem Harp

 

Piyasada, halk deyişiyle “İran muhabbeti” arttı!

Verilen demeçler, gösterime sokulan diziler, bir takım uç istihbarat elemanları eliyle, İran mevzuunda, ısındırma/alıştırma programları ustaca sürdürülüyor.

Birileri, mecburiyetlerinden kaynaklanan gerekçeleri ile bu kanlı oyuna şimdiden teşneler!

Yavuz Selim'den ve 120 sene sonrasında, IV. Murat'ın imzaladığı Kasrı Şirin anlaşmasından bu yana, dört beş yüz senedir hiç savaşmadığımız tek komşumuz: İran.

Gene, taşeronlar üzerinden, bir üst planındaki taşeron namzetleri tokuşturulmak isteniyor!

İran dost mu?

Hayır!

İran, özellikle Türk Dünyasında bizimle adeta gizliden gizliye savaşıyor ve bir çok terör faaliyetinde İran parmağı biliniyor.

Bütün bunlar, İran ile savaşmamızı gerektirmez.

İran'ın yüzde ellibeşi Türk soylu.

İran bağlamında Şia, İslam görüntüsünde devlet dini yapılmış.

ABD'nin, Suriye'ye füze saldırısı ile birlikte, İsrail, ABD ve şimdilerde Türkiye, İran'a, çeşitli gerekçelerle topu doğrulttular.

Suriye'de, olmazsa Irak’ta, önce İran güdümlü Milisler, daha ilerisinde de, Kerkük'te ısrarcı bir Kürt idaresine müdahaleye zorlanan bir Irak hükümeti...

Bu ihtimallerin hepsinde Türkiye parametresi mevcut:

H. Şatti'nin milislerinin Sünni Arap ve Türkmenlere kötü muamelesi,

Muhtemel bir Irak-Barzan çatışmasında, Türkiye'ye yönelecek iki milyon Kürt mülteci...

İran ile ilişkilerini olumsuz yönde tırmandıran İsrail ve ABD'nin kara askerleri yok ve bu iki ülke, 2000 yılından beri İran'ı vurmak istiyor. Obama ile birlikte sınırlı bir anlaşmaya varılmış olsa da, Trump ile birlikte, eskisinden daha şiddetli ve kararlı bir savaş rüzgârı estirilmeye başlandı.

İsrail, ABD ve İngiltere'nin birlikte, özellikle de hava ve deniz güçleri ile, İran'a vurmak istemeleri, tek başına, beklentilere cevap vermiyor; Karadan bir operasyon, onlar için, imkansız gibi bir şey ve bu noktada, Türkiye faktörü çok önemli.

Bir ikinci gizli amaç da, kırk küsur islam ülkesinin en güçlü iki tanesi, çeşitli provokasyonlar ile karşı karşıya getirilir ise, savaş üç ay bile sürse, her ikisi de bu süreçten çok yorgun çıkacaklardır; Dolayısıyla, dünyadaki İslam varlığı tehlikeye atılacaktır.

İran ve Irak'ın ardındaki güçler, önce Rusya, sonra Çin. Türkiye'nin dahli, bu iki süper güç ile de ilişkilerini dumura uğratacaktır.

Savaş durumunda, karşınızdaki yüz askerden 55'inin Türk soylu olduğunu göz önüne alırsanız, bizim Mehmetler ya da karşıdaki Türkler ne yaparlar!

Savaş bir haktır; Ancak, savaşmak için, diplomasiyi tamamen etkisiz bırakabilecek mahiyette çok önemli bir gerekçemiz olmalıdır.

Ben, o gerekçeyi şu aşamada göremiyorum ve şartlar olgunlaşmadan, oldu-bitti'ye getirilen bir savaş hali, sadece İsrail'in işine yarayacaktır; Ortadoğu coğrafyası, büyük devletlerin taşeron savaşlarına sahne olacaktır.

Karar alıcılarımıza sadece “soğuk akıl” tavsiye ediyorum.

Neo Hitler sahnede!

Bu defa İsmet Paşa yok!

Cemal Paşa'ya sorarlar:

Paşam, 1. Cihan harbine niçin girdik?

Paşa acı acı güler ve

Zabitan maaşlarını ödeyebilmek için!” diye cevap verir.

Unutmamalı!

Borç alan, emir de alır!

Bizim en iyi ihracat ürünümüz “Askerimiz” olmamalı!

Yorumlar