SON DAKİKA
Objektif Bakış

Referandumdan Hangi Dersleri Aldık?

19 Nisan 2017
Referandumdan Hangi Dersleri Aldık?

 

Referandum sürecinde “evet” ve “hayır” diyenleri hep birlikte mitinglerde, özel sohbetlerde ve televizyon kanallarında dinledik.

Pekiyi bu referandumdan çıkarmamız gereken dersler ne olmalıdır?

1-İnsanımıza merhamet, vicdan, sevgi, ahlak, adalet, hukuk, demokrasi, insan hakları ve özgürlük değerlerini ve kavramlarını kazandırmak zorundayız. Bu değerleri savunamazsak insanca yaşayamayız.

2-İnsanlarımızda soy, dil, kültür, tarih, kimlik, vatan, devlet ve bayrak şuuru yoksa TÜRK millet olamayız. Bölücü etnik milliyetçilik ve siyasi ümmetçilik ülkeyi içten içe kemirir ve yok oluruz. Birlik ve beraberliğimiz kaybolur.

3-Bilgi, bilim ve teknoloji üretemiyorsak devletimiz sömürge olmaktan kurtulamaz. Bilim olmadan dünya lideri olamayız.

4-Eğitim sistemimiz, okuyan, araştıran, inceleyen, sorgulayan, itiraz eden ve analitik düşünen gençler yetiştiremiyorsa büyük Türk Medeniyetini kuramayız.

5-İnsanlarımızın aklı, bilgisi, fikri ve vicdanı özgür değilse halkımız cehaletten, yobazlıktan, yolsuzluktan ve yoksulluktan kurtulamaz.

6- Müslümanlığımızı Maturidi, Yesevi, Farabi ve Hacı Bektaş Veli çizgisinden götüremezsek akıl ve bilimi ret eder, cehalet bataklığından çıkamaz, inanç ve siyaset putlarından kurtulamayız.

Yorumlar