İhanet Edenin İtibarı Olmaz

13 Nisan 2017
İhanet Edenin İtibarı Olmaz

 

VATANDAŞIN OY VERMEKTEN OY VERMEYE SÖZ HAKKI VAR. BUNA ÜŞENEN HİÇBİR ŞEY İÇİN SIZLANMASIN.

 

Halk oylamasına pek az kaldı, söylenecek her şey söylendi. Son sözüm şu: Öyle devlet destekli, öyle orantısız bir evet kampanyası yürütüldü ki buna rağmen elde edilecek %51-52’lik hayır sonucu bile en az %70 değerinde olacaktır. Hayırlı olur inşallah. Bu yazım, konu dışında ihanet üzerine.

İnsanlık tarihi, eşine, ailesine, dostuna, davasına, bağlı olduğu başa, devletine ihanet ederek karşı tarafa hizmet eden pek çok hain tanımıştır. Yine insanlık tarihi bu hainlerin birtakım çıkarlar elde etseler de sonuçta hakir, zelil ve perişan olduklarını yazar. Kaderleri kıyamete kadar Hz.Îsâ’ya ihanet eden Yehuda gibi anılmaktır.

Ne zaman iki taraf oluşsa ikisi de karşı tarafta zayıf karakterli, kişisel çıkar uğruna ya da çeşitli sebeplerle ihanete yatkın kişiler arar. İstihbarat örgütlerinin dosyaları  bunlarla doludur.

Aklını kullanlar, olaylardan ders çıkaranlar, karşı taraftan birini ihanete ikna edip elde ettiklerinde şunu hiç akıldan çıkarmazlar: “Bugün ona ihanet eden yarın da bana eder.” Bu yüzden yararlı olduğu, kullanılabildiği sürece itibar ediliyormuş görüntüsü verilen hain, ilk fırsatta dışlanır.

Hüseyin Nihal Atsız, “İhanet ile şiddet iki ucu sivri oklara benzer; kullananları düşmanlarından beter yaralar.” diye uyarıyor. Karşı tarafta bir hain bulup kullanırsak, onun bize olan zararının daha büyük olacağını söylüyor. Demek ki hain kullanmak riskli bir iş. Çok akıllıca kullanıldığı sanıldığında bile zararı yararından çok.

Kendi tarafına ihanet edip sana gelenden asla gerçek dost olmaz. Bugün kapında köpek olan, yarın seni de ısırıp başkasına yaltaklanır. Bunu bildiğini bilerek korkar, her an sana da ihanet etme fırsatı kollar.

Davasına ihanet edenlerin bir süre el üstünde tutulduğunu görenler üzülmesin. Bu, nisanda yağan karın tutsa bile bir iki günde erimesi gibi çok kısa sürer. Kullanım süresi bitene kadardır göreceği itibar.

Siyaset dünyasında da ihanetler çok sık görülür. Dün şu partideyken ağır hakaretler ettiği başka bir partiye katılmakta beis görmeyenlerin isimleri - kötü örnek olarak gösterilme ihtiyacı duyulması hali dışında -  çoktan unutuldu. İtibar görme dönemleri pek kısa sürdü. Bunların içinde çok sık parti değiştirmesi yüzünden “fırıldak, pervane, dönme dolap vb.” lâkaplarını alanlar bile oldu. Bunlar halkta öyle kötü izlenimler bıraktılar ki anayasa ve yasalarda bu tür eylemleri önleyici hükümler tesis edilmeye ihtiyaç duyuldu. Ancak ne çare, bu tür insanlar ne yapıp edip onları aşmanın bir yolunu bulmakta gecikmedi.

Uzun vadede ihanet edenlerin, kendilerini kullananlara pek büyük hayırları dokunmadığı gibi, büyük zararlar verdikleri yaşananlarla kanıtlanmıştır. “Güneş Motel” desem hatırlatmaya yeterli olur sanırım. Hiç de iyi sonuçlar vermemiş, iki eski bakan, hapishanenin yolunu tutmuştu. Ne yazık ki buna rağmen yine de fırsat çıkınca böyle ihanet ehlini kullanmanın cazibesine kapılmadan durulamıyor.

İhanet edenler pişman olduklarında geri de dönemezler. Yitirilen güven yeniden kazanılamaz. Sana bir kez ihanet eden yine eder, ihanet gafletin değil karakter bozukluğunun sonucudur. Affedersen sana güler.

Mevlâna: “Kalbiniz affetse bile, ruhunuz ihaneti unutup yeniden sevemez.” demiş. Halkın gönül kırgınlığı da böyledir. Güvendiği, inandığı, mitinglerine koştuğu, oy verdiği, hattâ uğruna birileriyle kavga ettiği siyasetçinin davasına ihanetini asla bağışlamıyor. “Beni inandırdın, ateşledin, yönlendirdin, karşı tarafın üstüne saldın; sonra bir de baktım ki o tarafa geçmiş can ciğer kuzu sarması olmuşsun. Bari bir özür dileyeydin; mantıklı, kabul edilebilir bir gerekçe söyleyeydin. Bari arsızlaşıp bir de bana küfrederek üste çıkmaya çalışmayaydın.” diyor.

Sözün özü, bunların ihanet ederek davalarına verdikleri zarar pek az, pek geçicidir. Kullananlara başlangıçta çok büyük yarar sağladıkları zannedilse bile uzun vadede zararları daha çoktur. Allah (CC) ihanet edenlere lâyıklarını versin ve hepimizi onların şerrinden korusun.

 

KULLANILMAYAN HER İKİ OY, KARŞI TARAFA VERİLMİŞ BİR OY YERİNE GEÇER, OYUNU MUTLAKA KULLAN.

Yorumlar