SON DAKİKA

Elâzığ Bahçeli'den Ne Anladı?

19 Mart 2017
Elâzığ Bahçeliden Ne Anladı?

 

Tezatlar ve çelişkiler dünyasının insan üzerindeki etkisi kolay anlaşılmıyor!..

Bahçeli, anlaşılmayan ve içi karmaşık duygularla dolu görüntü sergileyen bir lider... Gerçi liderlik konumu tartışılır boyutlara taşındı, ama yine de belli bir kesimin sorusuzca, sessizce ardından gittiği biri...

Anayasa değişikliği referandumu/halk oylaması kapsamında yapacağı ilk miting merakla bekleniyordu. Nihayet o gün geldi ve Elâzığ'da göründü. Neden Elâzığ'ı seçmişti?

Bu ilde MHP'nin geçmişinde diğer illerden daha çok sevenleri ve gönüldaşları vardı. Ancak sonraları büyük çoğunluğunu AKP'ye kaptırdı. Geçmişin özlemini mi yaşamak istiyordu? Elâzığ ona ne verecekti ki?

***

On sekiz (18) maddeden oluşan Anayasa değişikliğinin madde içeriklerini ve bunlara neden "evet" dediğinin gerekçelerini anlatacaktı. Daha doğrusu beklenti bu doğrultuda idi...

İstasyon Caddesinde kurulan kürsüye çıktığında karşısında duran topluluktan bir haykırış yükseldi gökyüzüne doğru. Ne yazık ki gökyüzüne yükselen bu ses; geçmişte gök gürültüsünü andıran ve gönülleri kucaklayan sesten çok uzaktı. Toplananlardan bazıları eskinin olağanüstü görüntüsünü zar zor yansıtmak istiyor olabilirdi, ancak eskinin şimşek hızıyla hareket eden ruhunu yitirmişlerdi. Gün gibi apaçık olan bu gerçek kurt politikacının gözünden kaçmamıştı!..

***

"Gaggoşlar, Dava Arkadaşlarım," dedikten bir süre sonra hangi akla hizmetse Elâzığ ilçelerinin adını tek tek saydı. Saydığı her ilçe adının arkasından "Burada" nidasının yükselmesini istiyordu. Böylece hem kendine hem de toplananların gönlüne serinlik vermeye çalışıyor olabilirdi!..

"Gakgoşlar dost canlısıdır, babacandır, sözünün eri, milletinin neferidir; vatan Gaggoşların namusuna emanettir," dedi.

"Arap Baba'dan, Balak Gazi'den ve Kömürhan Köprüsü'nden" söz etti.

Daha çok şey anlattı, ama Anayasa değişikliği kapsamındaki 18 maddeyi ve bu maddelerin içeriklerini anlatmadı...

***

Türk Milleti'nin küresel komplonun hedefinde olduğunu, Türkiye'nin kuşatma altına girdiğini, PKK'nın saldırdığını, gözü dönmüş IŞİD'in kan döktüğünü, Mehmetçiğin El Bab'da destan yazdığını, küresel güçlerin himayesiyle dört parçalı Kürdistan için tuzak kurulduğunu, cinayet çetelerinin en şerefsizi ve sinsisi olan FETÖ'nün 15 Temmuz’da silaha sarıldığını, bunun bir Haçlı Operasyonu olduğunu, bylockla haberleşen şerefsizlere Türk Milleti'nin boyun eğmediğini, isyanın bastırılıp Türkiye'nin uçurumdan kurtarıldığını anlatıp durdu.

Daha çok şey anlattı, ama Anayasa değişikliği kapsamındaki 18 maddeyi ve bu maddelerin içeriklerini anlatmadı...

***

10 Ağustos 2014’den (cumhurbaşkanının halk tarafından seçimi) sonra kutuplaşmanın arttığını, Türkiye'yi kaybedebiliriz endişesi ile uzlaşma çağrısı yaptığını, millî mutabakat kapsamında yeni bir sistemi inşa etmeyi zorunlu gördüklerini; Türk İslam karşıtı Avrupa'nın, Almanya'nın, Hollanda'nın 16 Nisan referandumundan korktuğunu, bakanların uçuş izinlerini iptal ettiklerini, hanım bakanı zor ve cebir kullanarak hapsettiklerini ve ülkelerinden çıkardıklarını, Hollanda'nın vatandaşlarımız üzerine at ve itlerini sürdüğünü, 16 Nisan’dan sonra Avrupa’nın demokratikleşeceğini, insan hak ve özgürlüklerine saygı duymasının gündeme getirileceğini anlattı durdu...

Daha çok şey anlattı, ama Anayasa değişikliği kapsamındaki 18 maddeyi ve bu maddelerin içeriklerini anlatmadı...

***

Sayın Bahçeli, Elâzığlılara bir dizi sorular sorup her sorunun arkasından "evet" demelerini sağladı. Hayırda hayır olmadığını; rejimin değişeceğinin, Türkiye'nin eyaletlere bölüneceğinin ve TBMM'nin etkisiz ve yetkisiz olacağının hayasız bir uydurma olduğunu; Yargının tekelleşmekten kurtarıldığını, tarafsız ve bağımsız olacağını anlatıp durdu.

Daha çok şey anlattı, ama Anayasa değişikliği kapsamındaki 18 maddeyi ve bu maddelerin içeriklerini anlatmadı...

***

Elazığ'ın kahraman olduğunu ve Gakgoşlar kahramanlık demek olduğunu anlattıktan sonra Çanakkale'ye geçti. Epey anlattı. Sonra Elazığ’ın yetiştirdiği cesaret timsali Fethi Sekin’den söz etti. Türk milletine hasmane duygular besleyenlere seslendi. Yine epey anlattı. Sonra birden bağırıp dedi ki:

"İşte Gakgoşlar! İşte Elazığ! İşte Milliyetçi Hareket Partisi! İşte büyük Türk milleti! Dimdik ayaktalar. Türk ve Türkiye düşmanı ehl-i salibe diyorum ki, ayağını denk al, Elazığ’ı yenemezsin."

Bunların arkasından yine anlattı anlattı ve "Bu cennet ülke 16 Nisan’ın bereket ve birlik ruhuyla sonsuzluğun ufkuna ulaşacaktır," dedi...

Ama Anayasa değişikliği kapsamındaki 18 maddeyi ve bu maddelerin içeriklerini anlatmadı...

***

Artık sona geldiğinde toplananlara "Vallahi mi? Billahi mi?" diyerek yemin ettirdi. Bu yeminin ardından Elâzığlılara bir daha seslenerek:

"Evetler gösteriyor ki, sizler bu coğrafyanın kınına sığmayan kılıcısınız. Biliniz ki, sizler tarihin bağrına saplanan okun keskin ucusunuz," dedi...

Daha sonra zaten zor çıkan sesine iyice yüklenerek:

"Gakgoş kardeşim, üç kıtada hatıraların hâlâ yaşıyor. Bu toprakları vatan yapan Arap Baba’nın, Balak Gazi’nin anıları hâlâ tütüyor. Beyzade Hazretleri’nin, İmam Efendi’nin, Tayyar Baba’nın duaları hâlâ okunuyor," diye sözlerini bağladı.

***

Demek ki Sayın Bahçeli, Elâzığ'a Anayasa değişikliği kapsamındaki 18 maddeyi ve bu maddelerin içeriklerini anlatmak için gitmemiş!..

Öyleyse "Elâzığ Bahçeli'den Ne Anladı?" sorusunu sormak sizce yerinde olur mu?

Yorumlar