SON DAKİKA

Bir Zamanlardan Bu Zamanlara

11 Ocak 2017
Bir Zamanlardan Bu Zamanlara

 

Sayın Bahçeli, bütün engellere göğüs gererek, Anayasa ve Başkanlık yasasına “EVET” deme bayrağını açtı.

Bunu neden yaptı, niçin yaptı?

Sanırım kendinden başka da bilen yok gibi…

Ülkelerin idari ve siyasal yapılarında elbette değişiklikler olabilir. Çağın ve şartların getirdiği gereksinimlere göre her değişiklik elbette olasıdır/olmalıdır.

Amma…. Toplumun uzlaşmasıyla, ülkenin kurum ve kuruluşlarını ortak görüşünün alınmasıyla, kamuoyunda tartışılarak bir ortak payda da birleşilmesiyle ve oluşturulan bir akademik komisyona hazırlatılmasıyla olmalıdır.

Getirilen bu Anayasa değişiklik kanunu, nerelerde görüşüldü nerelerde tartışıldı, TBMM’ne gelene kadar ne olduğundan kimin haberi vardı, kimler hazırladı, hangi Anayasa Hocalarının, hukuk fakültelerinin, sivil toplum kuruluşlarının görüş ve önerileri alındı? TBMM’ye sunulan bu teklife imza koyan 316 AKP milletvekili bile tasarıyı görmüş müydü?

Görselerdi tasarıdan çıkarılan üç maddeye daha önceden itiraz etmezler miydi?

Orhan Aldıkaçtı, başkanlığında hazırlanan Anayasa’dan hepimizin haberi vardı. Ve hukukçulardan oluşan bir heyet tarafından hazırlanmıştı ki… O bile askeri yönetimde hazırlandığından tenkit konusu olagelmiştir.

MHP’liler ve MHP’ye destek veren ülkücü iradenin bu Anayasa kanunun içeriğinden haberleri var mıydı, Sayın Bahçeli ve ekibi MHP tabanını ve ülkücü iradeyi neden ”EVET” diyeceği konusunda bilgilendirdi mi?

“Başkanlık federasyon demektir. Ülkeyi bölünmeye götürür.”

“Başkanlık tek adam diktatörlüğüdür.”

“Başkanlık hırsızlıkla yolsuzluğun ruhsatıdır.”

Başkanlık karanlık Türkiye’dir.”

“Beştepe hanedanlığı, 17-25 aralık yolsuzluk dosyalarını kapatıp, yolsuzluk, hırsızlık ve rüşvet çarkını döndürmek için istiyor.”

Bizim partili cumhurbaşkanlığı ve başkanlığı istediğimizi söyleyenler soysuzdur…”

Yukarıdaki ifadeler, belki biraz rencide edici olacak amma, bana değil Sayın Bahçeli’ye aittir. Çeşitli tarih ve ortamlarda söylediği kendi sözleridir.

Başkanlık ve partili cumhurbaşkanlığı için bunları söyleyen birinin, bunlardan vazgeçmesi ve keskin bir –U- dönüşü yapması için nasıl bir gerekçesi olabilir?

Anlayan ve aklı eren var mı?

Üstelik ülkede bir “OLAGAN ÜSTÜ HAL” varken

Ne diyelim bu tür işlere, “Sel önünden kütük kapma” denir.

MHP ve Bahçeli’yi anlamakta akıl sınırlarımı zorladım. Ama mantıklı izahını da bulamadım:

Bir zamanlardan bu zamanlara nasıl ve neden geldiğini?

Esen kalınız. 

 

NOT: Sayın Erdoğan ve AKP’yi kutluyorum… Bay Bahçeli’yi bile dize getirdiler ya! Helal olsun.

Yorumlar