Resmileşti, Dikkat!

10 Ocak 2017
Resmileşti, Dikkat!

 

Son zamanlarda birtakım belirli-belirsiz şahıslar veya sosyal medya toplulukları tarafından ulusal zekâmızın kafalandığını üzüntüyle görmekteyim. Bunun gerekçesi ise sosyal medya platformlarında neredeyse her an karşımıza çıkabilecek dilekçe usulünden nasibini alamamış bir yazı formatının çılgınca paylaşılmasıdır.

Genellikle “resmileşti dikkat”, “yarın son gün”, “yarın teslim tarihi”, “son çağrımdır”, “durum çok ciddi”, “muhakkak oku” gibi ifadelerle başlayan bu yazıların ana teması devletin güvenlik birimlerinin yapacağı olası bir sosyal medya hesabı denetiminde şahsınıza ait yazılarınızdan, görsellerinizden ve fikirlerinizden dolayı mesul olmamak için mesuliyeti üzerinizden atarak ilgili sosyal medya firmasına devretmenin yoludur.

Belki de birçoğumuzun katkısıyla çoğaltılan, paylaşılan ve dağıtılan bu yazılar, içerisine hunharca adli ve kanuni bilgi eklenerek; bolca kurum, kuruluş, şube, yasa, madde, fırka bilgisi yerleştirilerek; insanların kişisel bilgilerinin devlet nazarına geçme tehdidine vurgu yapılarak hazırlanmıştır. Bu hukuki boşluğu kapatabilmenin tek yolu olarak da ilgili yazının şahsi sosyal medya hesabında yayımlanması gerektiği ifade edilmiştir.

Bu gibi yazılara lütfen itibar etmeyiniz; bu şekilde yapılan içi boş hukuksal güzellemelere kulak asmayınız.

Birçok vatandaşımız çoğu hukukçunun uyarısına hatta çoğu vatandaşımızın uyarısına rağmen bu saçma tuzağa düşürülmüş; paylaşanın herhangi bir kazanıma sahip olmayacağı bilinmesine rağmen açıkçası bu gibi içerikleri paylaşanlar pekâlâ kafalanmıştır. Bu yazıların içerisinde en başta ifade ettiğim gibi ulusal zekâmızla alay edercesine imladan, usulden ve hukuktan nasibini almamış cümleler bulunmaktadır. Buna karşın bu tuzağı fark edemeyen ve safiyane niyetlerle bu numaralara kanan vatandaşlarımıza elbette uyarmaktan başka bir önerimiz olamaz.

Lakin değinilmesi gereken nokta bambaşkadır.

Birçok vatandaşımız kendisinin hür iradesiyle yazdığı yazılardan, yaptığı paylaşımlardan, paylaştığı görsellerden kısacası fikir hürriyetinden dolayı başına bir şey gelme ihtimali nedeniyle adı konulmamış bir korku imparatorluğundan çekinerek bu gibi aldatmacalara ısrarla kanmaktadır.

Bunun yanında bir noktaya daha değinmek istiyorum.

Bu günlerde Türk milliyetçilerinin bir kısmı iç politikaya bir kısmı da dış politikaya önem vermektedir; bundan dolayı Türk milliyetçiliğinin gündeminin iç politikada Başkanlık ve Yeni Anayasa, dış politikada Suriye ve Kıbrıs olduğunu ifade edebilirim. Memleketimiz üzerine kafa yorduktan sonra Türk milliyetçilerinin mesele seçimlerinde herhangi bir sakınca yoktur zira iç politika da dış politika da ayrı ayrı öneme haizdir.

Burada canımızı sıkan, birkaç müptezel, dengesiz, bilinçsiz ve amaçsız tarafından ister eğlence maksadıyla ister dalga geçme maksadıyla isterse toplumu meşgul etme maksadıyla hazırlanmış kararname şeklindeki malum uyduruk yazılar yaşadığımız şahsi korkulardan dolayı muteber ve ciddi oluyor da kaç haftadır yazılı-görsel medyada ve sosyal medyada gündemde olan Yeni Anayasa, Rejim, Kıbrıs ve Suriye konuları memleketin kaderini ilgilendirmesine rağmen neden yeteri kadar muteber olup hak ettiği ilgiyi göremiyor?

“Resmileşti dikkat” uyarıları sağ-sol, politik-apolitik her türlü kesimce önemseniyor da “Kıbrıs’a dikkat” uyarıları neden Türk milliyetçilerinin bile bir kısmında ancak karşılık bulabiliyor?

Bir darbe teşebbüsünde dahi akıl almaz ilgiyle çok sayıda medya kanalı demokrasi aşkıyla bu alçak girişimi gündemde tutabiliyor da neden ülkenin demokrasisini ilgilendiren sistem, anayasa ve rejim çalışmaları sadece birkaç kanalda dil ucuyla yer buluyor?

Şahsi sosyal medya hesaplarımızda yazdığımız yazılardan dolayı gözaltıdan korkuyoruz da neden milli hesaplarımızı tehdit eden birçok konuda bu kadar rahat ve bin-yaşasıncı olabiliyoruz?

Hanımlar, Beyler.

Devletimiz Türkiye, komşumuz Suriye ve vatan toprağımız Kıbrıs çok önemli süreçlerden geçmektedir.

Türkiye’nin kaderi 9-23 Ocak 2017 tarihinde Ankara’da görüşülecektir.

Kıbrıs’ın kaderi 9-12 Ocak 2017 tarihinde Cenevre’de görüşülecektir.

Resmileşti dikkat; lütfen paylaşın.

Yorumlar