Atila Kaya, Teşekkürler...

05 Ocak 2017
Atila Kaya, Teşekkürler...

İstanbul Milletvekili Atila Kaya MHP Genel Başkan Yardımcılığı görevinden istifa etti.

Böyle bir davranış daha önce bekleniyor muydu? Sorunun cevabından önce son zamanlarda yaşananların kısa bir özetini sunmak yararlı olacaktır.

Sayın Bahçeli hiç kimsenin beklemediği bir anda Başkanlık Sistemiyle ilgili Anayasa değişikliğinin meclise getirilmesi durumunda destek vereceğini açıkladı. Oysa daha önce aynı konuda tam tersine, üstelik çok sert açıklamaları vardı. Söyledikleri öyle yenilir yutulur da değildi hani!

Bundan olacak öncekinin tam tersi açıklaması siyasi arenada şok etkisi yaratmıştı...

***

Ardından bu karara varmasının gerekçesini açıklama gereğini duydu.

"Ortada Anayasa'ya aykırı bir fiili durum var! Bunun bir an önce düzeltilmesi gerekir." dedi... Sözlerinin tam anlaşıldığından kuşku duymuş olmalı ki biraz daha ayrıntıya girip dedi ki:

"Cumhurbaşkanı, millet tarafından seçildiği gerekçesiyle fiili başkanlık sistemini dayatmakta, Anayasa'yı açıkça ihlal etmekte, görevinin sınırlarından tüm eleştirilere rağmen taşmaktadır. Şu anda Anayasa çiğnenmekte ve suç işlenmektedir. Fiili durumla hukuki gerçek taban tabana zıtlık içermektedir."

Açıkçası Anayasa değişiklik girişimi ile "Fiili duruma hukuki boyut kazandırılacaktı."

Gerekçesi ayrı bir rahatsızlık yarattı. Her hukuka aykırı davrananın eylemlerini hukuka uydurmak girişimi bir toplumda kargaşadan başka ne işe yarardı ki?

***

Sayın Bahçeli girişiminde haklı olduğunu açıklamaktan geri durmadı, ama aksini düşünenlerin sayısı da gittikçe çoğalıyordu. MHP içinde ve dışında böyle bir girişimin ülke yararına olmadığı görüşü ağırlık kazanıyordu...

Ama yine de kervan durmadı. Baştakiler bildiğini okudu ve kervan yürümeye devam etti!..

AKP için bulunmaz bir nimetti bu fırsat. Dört elle sarılıp hemen işe koyuldular ve olanlar oldu. Anayasa Komisyonu'ndaki görüşmeler sırasında özellikle MHP tabanından sert tepkiler yükseldi.

Kızgınlık, kırgınlık ve aşırı bir üzüntü vardı.

***

Anayasa değişikliğinin MHP oylarıyla kabul edilmesi durumunda MHP'nin yok olacağı inancında olanların sayısı da gittikçe kabarmaya başladı.

AKP değişiklik için hiç boş durmuyordu!.. Ülkenin öncelik isteyen çok sayıda işi gelip gündeme oturdu!.. Ülkede daha önce yaşanmayan o kadar çok olaylar yaşandı ki halkta giderek yaygınlaşan bir güvensizlik baş gösteriyordu. Ama buna rağmen halk yine de birlik beraberlikten ayrılmak istemedi. AKP de malum sloganının peşini bir an bile bırakmıyordu. Anayasa değişikliği için DURMAK YOK YOLA DEVAM...

Değişiklik bir an önce meclise gelmeli ve sonunda referanduma bir an önce gidilmeliydi.

***

MHP'nin tabanında kızgın kazanlar kaynıyordu. Hoşnutsuzların sayısı çoğaldıkça Sayın Bahçeli bir açıklama daha yapma gereğini duydu.

"Verdiğim 'evet oyunu' referandumda da tekrar edeceğim," dedi.

Tabii ki bu açıklama örtülü olarak sizler de "evet oyu" vermelisiniz, anlamını taşıyordu.

***

Sayın Atila Kaya, Sayın Bahçeli ile oylama konusunda ayrı düştüğünden hâlen bulunduğu Başkan Yardımcılığı görevinde kalmayı iki yüzlülük olarak değerlendirmiş ve istifa etmiştir.

İstifa, siyasilerden zaman zaman hep beklediğimiz, ama bir türlü göremediğimiz ya da ender olarak gördüğümüz onurlu bir davranıştır.

Sayın Atila Kaya'nın İSTİFASININ ülkemize hayırlar getirmesini temenni ederim.

Ender olarak karşılaştığımız bu onurlu davranışı için kendisine teşekkürlerimi sunarım...

Umarım bu davranış diğer siyasilere örnek oluşturur...

Yorumlar