SON DAKİKA

Yılın Başı ve Ayağı...

31 Aralık 2016
Yılın Başı ve Ayağı...

 

Yeni umutlarla ve hayallerle başlanılan yeni yılın ilk ayında kötü haberler art arda geldi. 12 Ocak’ta, Sultanahmet Meydanı’nda, IŞİD militanının üzerindeki bombayı infilak ettirmesi sonucu, saldırgan dahil toplam 13 kişi hayatını kaybetti.

17 Şubat 2016’da Türkiye’nin kalbi Ankara’da, PKK terör örgütü tarafından gerçekleştirilen kalleş saldırıda 29 kişi hayatını kaybetti.  Mart ayı Türkiye ve dünyadaki terör saldırılarıyla geçti. 13 Mart 2016’da Ankara Güvenpark’ta gerçekleşen bombalı saldırıda ikisi saldırgan 38 kişi hayatını kaybetti. Terör Avrupa’nın başkenti Belçika’yı da kana buladı. Havalimanı ve Metroyu hedef alan terör saldırıları Türkiye ve dünya gündeminde ilk sıralarda geldi.

2016 yılının en sakin geçen ayı Nisan oldu.

Türkiye, 15 Temmuz gecesi, darbe girişimiyle karşı karşıya kaldı. Ordu içindeki FETÖ’cülerin planladığı darbe girişimine milli iradeden ağır bir tokat geldi.  Yılın en kara günü olarak nitelendirilen Temmuz ayı birçok ilke de sahne oldu. Türkiye, milli iradeye sahip çıkarak meydanları boş bırakmazken, Beştepe’de üç parti bir araya gelerek tarihi birliktelik pozunu verdiler.

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin tüm kuvvetlerindeki seçkin birliklerinden oluşturulan Müşterek Özel Görev Kuvveti, 24 Ağustos sabahı Suriye’nin Cerablus bölgesini IŞİD teröründen temizlemek için operasyona başladı. Yaklaşık dört aydır süren operasyonlarda 38 şehit verilirken binlerce terör yığınağı ve terörist imha edildi. 2016 yılı terör olaylarıyla başlayıp terör olayları ile bitiyor. Terörün çirkin yüzü, yılın son ayında kendini bir kez daha gösterdi. Beşiktaş Bursaspor maçından bir saat sonra, Vodafone Arena yakınlarında gerçekleştirilen çifte terör saldırısında 45 vatan evladı hayatını kaybederken, Türkiye’de bir günlük ulusal yas ilan edildi. Beşiktaş’ta meydana gelen çifte terör saldırısı 3 bin 103 habere konu olarak Aralık ayının en çok konuşulan başlığı oldu. Beşiktaş’ta gerçekleşen terör saldırısının yaralarını saramadan hainler Kayseri’de çarşı iznine çıkan askerleri hedef aldı. Türkiye’ye vurulan son darbelerden biri Rus büyükelçiye karşı gerçekleştirilen suikast oldu. Bu darbe de istenilen yankıyı vermedi.

Ve son günler. Takvimden son yaprak düşerse, bütün bir yılı süpürüp çöpe atabileceğimize inanıyoruz. Ama Türkiye’nin önünde uzun ve zorlu bir süreç var. Bu acı dolu 2016 yılı geride bırakıp yeni yılda olacaklara bakacağız.

Yılbaşı kutlanacak mı? Galiba evet. Aslında şehitlerimiz için kutlamasak da olurdu. Ama düğün yapıyorsak, kol kaldırıp oynuyorsak, partiler, yarışma programları sunuyorsak kutlamadık demek samimi değil. Aslında “Yılbaşı kutlamak” ne demek? Şu demek: “Koca bir yıl bitti, yeni bir yıl başlıyor” şeklinde şapşal bir gerekçeye sığınarak eğlenmek demek. Eğlenceye kılıf, bahane ve gerekçe bulmak demek... Eğlencenin şekli, dozu, dozajı, herkesin kendi meşrebine kalmış... Hayırlı yıllar...

Yorumlar