SON DAKİKA
YAŞAMIN İÇİNDEN

Başarmalı mı, Yoksa Başaramamalı mı?

06 Kasım 2016
Başarmalı mı, Yoksa Başaramamalı mı?

 

Gelin sizinle bir yolculuğa çıkalım.. Alın elinize kahvenizi, öyle çok uzaklara falan gittiğimiz yok.. Yerimizden kalkmadan bir yerlere kımıldamadan keyifle kahvemizi yudumlaya yudumlaya geçmişimize doğru bir yolculuk, anılara bir ziyaret.. Sakın hemen hep yaptığımız şey demeyin bu sefer küçücük bir farkı var.. Başarısızlıklarımıza turumuz .. Haklısınız hepimiz her başaramadığımızda aynı şekilde turluyoruz.. İddia ettiğim fark burada başlıyor.. Başaramadığımız bir şey yokken keyifle dönelim bakalım nasıl görünecekler.. Bence değer.. Neden mi? Başarılarımızın önemini anlamak ve başlıklarını değiştirmek için… Neler mi değişecek.. Denemeden göremeyiz ki..

   Bu çağın öğretmenleri çocuklar, o nedenle ilk durak çocukluğumuz. Düşe kalka öğrendiğimiz ilk adımlarımızdan hiç vazgeçmedik hiç birimiz.. Sokakta oynadığımız oyunlar ,bisiklete ilk binişimiz ,ilk bakkala gidip eksik aldığımız siparişler, sıkı sıkı tutmamıza rağmen düşen paralarımız ve gözyaşları.. Şimdi gülümsetiyor beni acıtmıyor yüreğimi.. Okul sıraları.. Kızaran ve bir türlü kızaramayan elmalar.. Ya geç takılan yada kayboluveren kurdelalar.. Sıra arkadaşımızın, kardeşimizin hatta yıllar boyu bir türlü inanamadığımız o örnek çocukların örnek başarıları.. Büyüyelim mi biraz daha, okul takımına seçilenler her bayram koroda en önde şarkı söyleyenler, karne günü takdiri karnenin önünde etrafa gösterenler ,neler neler bilmeden söylediler bize.. Bugün bile hangi duygulara sürüklüyorlar bizi.. Başarıyorlardı, mutluydular, örnektiler ve hep başarılı olacak gibi görünüyorlardı.. Oysa ne sinir bozucuydular, başarma arzumuzun önünde koşulsuz nöbet tutuyorlardı.. Olmasalar ne güzel başarırdık aslında. Ne çok bahanemiz vardı başarısızlık gördüklerimizden kaçmamız için ..Yakalanmaktan korktuk kim bilir belki de  sobelenmekten korktuğumuz için ..O yüzden dedim oturalım ve rahatça gülümseyerek yapalım bu yolculuğu.. Başarmayı ne kadar çok istetmiş, özletmiş yaşananlar . Tüm benzer deneyimlerimizle  kez daha bakışalım dilerseniz..  Kim bilir tüm yaşadıklarımız yeminler bile ettirmiştir, ardından gelen tövbeler alınan dersler. Bir dönüp bakmak lazım onlara.. Kıymetlerini anlamak için.. Hakkettikleri değerlerini vermek için..

  Bugüne kadar onlarca başarı hikâyesi okudum. Çoğu ismi sizlerde biliyorsunuz. Videolar ve başarmak üzerine konferanslar dinledim. Başaranlara baktım bir de kendi hikâyeme tabii. Ortak noktaları çok, paylaşmak isterim. Başarısızlıkları hiç engel olmamış yıldırmamış onları.. Çoğu zaman  başaramayacaklarını düşünmez hale bile getirmiş ..Çünkü hedeflerine ve hayallerine sadık kalmaya yemin etmişler. Hikâyelerindeki başarısızlık görünen deneyimlerin gücünü kırmışlar kendi güçleriyle. En büyük ortak noktaları “Metanet”leri hiç vazgeçmeden hep büyük resmî görerek, ders alarak yola devam etmeleri. Başarısızlık duygusunu temize çekmişler. Başarısızlıkları önemli kılmadan yürümüşler.. Hiç geç değil, seyahatimiz bir ömür.. Bizde hemen yapabiliriz ,hayallerimize el sallayabiliriz ,az kaldı diye seslenebiliriz nasılsa kahvelerimiz bitti..

Yorumlar