SON DAKİKA

Çok önemli bir Çağrı!..

26 Mayıs 2016
Çok önemli bir Çağrı!..

Sykes-Picot Antlaşması 100. Yaşına girdiği günlerde Kerkük valisi Washington'da bulunduğu sırada bir açıklamayapıyor.

 

Kerkük valisi:-“Kentin Bağdat'tan ayrılması kuzey Irak yerel Yönetimi'ne bağlanması zamanı geldiği” dedi.

 

Açıklamaçok kısa ama bugünlerde yapılması çok manidar ve büyük anlam taşıyor, kanımca.

 

Buaçıklama Türk Medya'sında da yer aldı ama gündem olmadı, çünkü Türkiye'nin Musul ve Kerkük kırmızıçizgileri silindikten sonra bu bölgeler artık gündem olma gücünü yitirdiğini görünmektedir.

 

Kürtlerin iddiası, Kerküktarihi olarak kendi bölgelerine bağlı olduğu ve başta Türk medyasında olmak üzere bu tezi yaymaya çalışıyorlar.

 

OysaMusul vilayeti ve Kerkük tarihi olarak Türk Toprakları ve Yüzyıllar Türkhakimiyeti alında olan bölgelerdir ve hatta İngiliz emri baki siyaseti olmasaydı şimdi bu bölgeler Misak-ı Milli'ye Sınırı içinde kalmıştır.

 

Türk dış politikasındakiYanlışlıklar ve uluslararası camianın Baskısı Yüzünden artık Türkiye bu konudane kadar haklı olduğunu ispat edemiyor.

 

Buyazıda Türk tarih adamlarına, deneyimli diplomatlarına ve gazetecilerine özel bir çağrıda bulunmak gayretindeyim.

 

Gelin bu konuyu gündeme taşıyalım özellikle televizyon programlarında tartışma konusu yapalım, konuyla ilgili tüm saklanan belgeleri ortaya koyalım, dünyaya en azından tarihi pencereden bu Bölgeler Türk bölgesi olarak kanıtlayayım.

 

Ayrıcaortada büyük bir yanlış var; Musul vilayetimeselesi Sykes-Picot Antlaşması değil Lozan antlaşmasında yer almaktadır. Bu daayrıca bir tartışma konusudur.


Yorumlar