SON DAKİKA
YAŞAMIN İÇİNDEN

Anne Olunca

09 Mayıs 2016
Anne Olunca

Her günümüz kutlu olsun… Anne olunca anlarsın der, anneler kızlarına… Yetmez kelimeler anlatmaya yaşadığı hali…  Tanımsızlaşır tüm cümleler… Yüreğinde bir ömür yaşattığını hep aynı sözlerle döküverir. “Anne olunca anlarsın...”
 
O günler anlamsız, sıradan ve bir o kadar da duyguyu paylaşmaktan kaçar gibi gelen sözleri anne olunca anlayabiliyorum… Hayat sabredip deneyimleyince, derinliğini ve gizemini tüm cömertliğiyle sergiliyor… Kimi zamanda böylesine özel duyguyu yaşaman içinde şans tanıyor sana… Hiç tasarlamazken kocaman bir hediye gibi sunuyor sana... Annelikte yaşamın armağanlarından biri benim için… Kocaman bir sevgi doğuyor bebeğinizle birlikte… Ve şaşıp kalıyorsunuz, bu sınırlarına bir türlü varamadığım sevgi, yıllardır yüreğimin hangi kuytu köşesinde saklı duruyordu diye… Yarattığınız en büyük sanat eseri gibi, her gün biraz daha hayran kalıp biraz daha bağlanıyorsunuz… Ve o sevgiyle sizde büyüyorsunuz… Gün geliyor yüzünüzde derinleşen  çizgilerden daha çok hızla büyüyen yumurcağın daha da büyümesinden korkar buluyorsunuz kendinizi… Susup kalıyorsunuz. Bir çocuk hızla büyürken; annenizin yüzünde, pamuk ellerinde derinleşen her çizgiye kendinizinkilerde karışıyor. Zaman sizi hiç umursamadan daha da hızlanıyor gibi geliyor.. Uğruna canınızı gözünüzü kırpmadan vereceğiniz çocuğunuz size gün geliyor yaşam kısalıyor tadını çıkar diyor... “Saygı duy, biraz uzaktan izle, ben bireyim benim hayatım” sözleri kulaklarınızda çınlıyor.. Hani biz birdik içimdeydin dokuz ay, yıllarca kucağımda avcun avcumdaydı şimdi bu nerden çıktı diyor içinizden kocaman bir çığlık… Ve susup istediklerini yapmaya devam ediyorsunuz… Saygı duymayı öğretiyor… Ne kadar dünyaya getirsen de onun sahibi olmadığını, durman gereken yeri gösteriyor…
 
Öğretmeniniz yeri geldiğinde acımasızlaşıyor, yüzünüze vuruyor bilmeden yaptıklarınızı… Tıpkı bizim  annemize yaptığımız gibi… Büyüyorsun be çocuk, beni de büyütüyorsun… Dilerim ki kırmamışımdır bilmeden yaralar açmamışımdır ruhunda… demezsin… Sevebilmişimdir en güzel halinle seni yüreğimdeki bu sevgiye yer ararken bu zor yolculukta… Öğrenirken öğretebilmiş, örnek olmuşumdur umarım… Hayatın yokuşlarında dimdik durabilmeyi.. İlkelerine sıkı sıkı sarılmanın seni en büyük yalnızlıklarında ayakta tutacak tek değer olduğunu gösterebilmişimdir… Dilerim yaşamın en büyük aşk olduğunu, doğanın en yüce rehber olduğunu yaşarken tattırabilmişimdir, umudun her solukta yeniden doğduğunu ,yaşama tutunurken bir ayna gibi göstermeye gücüm yetmiştir.. En büyük duam senin için, benim gibi  anne olmadan anlarsın seni ne kadar çok sevdiğimi… Tüm annelere sevgiyle..

Yorumlar