Ayhan: Genel Başkanımızın Çizgisinde Kırıklık Yok

11 Kasım 2015 17:36
“ Denizli'den tekrar milletvekili seçilen Genel Başkan Yardımcısı Emin Haluk Ayhan, mazbatasını aldı. „
Ayhan: Genel Başkanımızın Çizgisinde Kırıklık Yok

Denizli'den tekrar milletvekili seçilen MHP Genel Başkan Yardımcısı Emin Haluk Ayhan, mazbatasını aldı. 

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'ye destek veren ve olağanüstü kurultay tartışmalarına değinen Ayhan, "Milliyetçi Hareket Partisi hukuka göre hareket eden bir siyasi organizasyondur. Gayet açık ve nettir. Herkes ne isterse ona göre hareket eder. Ama Milliyetçi Hareket Partisi'nin liderinin çizgisinde kırıklık olmaz. Genel Başkanımızın çizgisinde kırıklık yoktur, kırıklık olanların da Milliyetçi Hareket Partisi liderliği gibi bir şeyi söz konusu olamaz" dedi.

Denizli'den üçüncü kez milletvekili seçilen MHP Genel Başkan Yardımcısı Emin Haluk Ayhan, İl Seçim Kurulu Başkanı Necla Akkuş'tan mazbatasını aldı. Mazbatasını aldıktan sonra basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Ayhan, başkanlık sistemi ve MHP içindeki kurultay tartışmalarına değindi. AKP'nin vesayet altında olduğunu ileri süren MHP Genel Başkan Yardımcısı Emin Haluk Ayhan, "Türkiye'de siyasi partiler, Anayasa'ya, Siyasi Partiler Kanunu'na, Seçim Kanunu'na, programlarına, tüzüklerine ve genelgelere göre faaliyet gösterirler. Siyasi partilerin vesayet altında olmaması daha önemlidir. Bugün seçimi kazanmanız durumunda dahi eğer vesayet altındaysanız o ülkede demokrasinin fiilen mükemmel bir şekilde çalıştığını söylemek mümkün değildir. Özgür olmayan bir ortamda siyasi partilerin dışarıdan baskılarla yönlendirildiği ortamda büyük sıkıntıların ortaya çıkması kaçınılmazdır. AKP'nin ve Sayın Cumhurbaşkanı'nın istediği başkanlık sistemi sadece diğer partilerle ilişkili değil AKP'yi de bizzat torpilleyeceği ve AKP'ye de sıkıntı vereceği bir ortama doğru ülke yönlendirilmek isteniyor. Türkiye burada parlamenter rejimle devam etmelidir. Bu önemlidir" diye konuştu.

Erken seçimlerin eşit şartlarda yapılmadığını, seçim öncesi medyaya baskı uygulandığını, hür teşebbüsün yatırım yapma hürriyetinin zora sokulduğunu, ülkenin bir bölgesinde güvenlik sorunu yaşandığını söyleyen Ayhan, MHP  içindeki kurultay tartışmalarına da değindi. Siyasi partilerin yasalara göre faaliyet gösteren kurumlar olduğunu belirten Ayhan, "Siyasi partiye dışarıdan müdahaleleri kabul etmek o siyasi partinin vesayet altında olduğuna delalettir. Siyasi parti liderlerinin geçmişte çizgilerinde kırıklık olmaması gerekir, oynaklık olmaması gerekir. Gayet net ve açık bir şekilde geçmişlerinin ideolojilerine, programlarına, düşüncelerine paralel onunla gitmesi gerekir. Bu çok net bir şekilde ifade edilmesi gereken husustur.  Milliyetçi Hareket Partisi de gayet net bir şekilde Anayasa'ya, Siyasi Partiler Kanunu'na, Seçim Kanunu'na, programına, tüzüğüne, genelgelerine uygun hukukun içinde olayların cereyan ettiği bir kurumsal yapıdır, siyasi partidir. Dolayısıyla olayların ne zaman ve ne şekilde cereyan edeceği hukukun içinde net bir şekilde bellidir" dedi.

MHP Genel Başkan Yardımcısı Emin Haluk Ayhan sözlerini şöyle sonlandırdı:

"Milliyetçi Hareket Partisi liderinin çizgisinde de, ideolojisinde de hiçbir kırıklık, eğiklik yoktur. Milliyetçi Hareket Partililer onun için sürekli olarak milletin geleceğine yön veren güvenilir bir organizasyondur.  Milliyetçi Hareket Partisi seçim sonunu değerlendirmiştir, araştırmasını yapmaktadır. Seçmenle olan ilişkilerinde ne tür değerlendirmelerin yapılmasına dair araştırmalarını yapmaktadır. Gayet açık ve nettir. Herkes ne isterse ona göre hareket eder, ama Milliyetçi Hareket Partisi'nin liderinin çizgisinde kırıklık olmaz. Genel Başkanımızın çizgisinde kırıklık yoktur, kırıklık olanların da Milliyetçi Hareket Partisiliderliği gibi bir şeyi söz konusu olamaz" dedi.

MHP'li Ayhan: Genel Başkanımızın Çizgisinde Kırıklık YokDHA

Yorumlar

Seçime Doğru - Seçim 2015 Manşetler