SON DAKİKA

Halaçoğlu: MHP'ye Asla Koalisyon Teklif Etmediler

10 Kasım 2015 19:07
“ Yusuf Halaçoğlu: "Bize bir defa koalisyon teklifi bile söz konusu olmamışken sadece bizim 'hayır' dediğimiz ifade edildi. 'Hayır' diyen biz değildik, AKP'nin kendisiydi." „
Halaçoğlu: MHPye Asla Koalisyon Teklif Etmediler

MHP Kayseri Milletvekili Yusuf Halaçoğlu, 7 Haziran seçimlerinin ardından partilerine koalisyon teklifi dahi getirilmeden "hayır" dediklerinin ifade edildiğini belirterek, "Hayır diyen biz değildik, AKP'nin kendisiydi" ifadesini kullandı.

Meclis'te milletvekillerinin kayıt işlemleri devam ediyor. Kaydını yaptıran Halaçoğlu, daha sonra gazetecilerin sorularını yanıtladı.Halaçoğlu, AB İlerleme Raporu'na ilişkin sorular üzerine, AB'nin önce kendisinin şiddeti sonlandırması gerektiğini, Ortadoğu'da bugüne kadar ölen insanların hepsinin vebalinin AB ülkeleri ile ABD'ye ait olduğunu iddia etti. Halaçoğlu, "Orada insanları etnisitelerine, mezheplerine ayırmak suretiyle büyük bir kargaşa ortamı ortaya çıkardılar. Bugün Ortadoğu kan gölüne dönmüş durumda. Bunun müsebbibi kim? Bunun müsebbibiAB ve ABD. Gizli bir haçlı seferi var" diye konuştu.

Türkiye'nin aslında bir Kürt sorunu değilPKK sorunu olduğunu belirten Halaçoğlu, şunları söyledi: "Bu sorunu ortadan kaldırmak Türkiye'nin zaten boynunun borcu. Çünkü terör örgütü olarak PKK'yı AB ülkeleri zaten kabul ediyor ABD ile birlikte. AB önce kendi içinde şiddeti bir durdursun. Bizim kendi içimizde şiddet diye herhangi bir şey yok. PKK'nın askerlerimize, polislerimize saldırıları, Güneydoğu'da özellikle kendi kurtarılmış bölgelerini kurma düşüncesi yatmaktadır. Haliyle onun siyasi uzantısı olan partinin öncelikle bu şiddeti durduracak kişiler olduklarını belirtmek istiyorum. AB'nin bu açıklamalarını yersiz buluyorum. Bugün yürütülmekte olan şey büyük bir Kürdistan devletinin kurulması. Irak, Türkiye, Suriye veİran'dan toprak koparılmış bir Kürdistan, bu 100 yıl öncesinin projesi."

"MHP'ye asla koalisyon teklif etmediler
"

Halaçoğlu, "Neden 80 milletvekili 40 milletvekiline düştü? Seçmen mi sizi anlamadı" sorusu üzerine "Hayır öylesine bir algı yürütüldü ki politika yanlışlığı falan söz konusu değil. Bize bir defa koalisyon teklifi bile söz konusu olmamışken sadece bizim 'hayır' dediğimiz ifade edildi. Hayır diyen biz değildik, AKP'nin kendisiydi. Çünkü biz 'Yolsuzlukların üzerine gidelim' dedik. 'Hayır' dediler. Biz 'Cumhurbaşkanı  anayasa çerçevesinde yer alsın' dedik. 'Hayır' dediler" değerlendirmesinde bulundu.

AKP'nin, her şeyi kabul etmesine rağmen CHP'ye bile koalisyon teklifinde bulunmadığını öne süren Halaçoğlu, "MHP'ye asla koalisyon teklif etmediler, seçim hükümeti teklif ettiler. Ama basın kontrollerinde olduğu için öylesine bir algı yaratıldı ki 'Hayır', 'Her şeye hayır' diyen bir MHP... Onun dışında Cumhurbaşkanlığı yardım fonu adı altında seçmenlerden çeşitli kişilere paralar gönderildi" görüşünü savundu. TBMM'de kaydını yaptıran MHP Isparta Milletvekili Nuri Okutan da "Şehirlerin Aynasından Vali Nuri Okutan" isimli kitabı basın mensuplarına hediye etti. Okutan, "Kaymakamlık ve valilik yıllarımı anlatan bir kitap. Bir gazeteci arkadaşımız bunu kaleme aldı. Ben de hediye olarak arkadaşlarıma bunu takdim ettim" dedi.

AA

Yorumlar

Seçime Doğru - Seçim 2015 Manşetler