Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

SON DAKİKA

MHP'liler Mersin'de Mahmut Tat'la Devam Dediler

07 Mayıs 2012 00:24
“ MHP Mersin İl Başkanlığı 10. olağan kongresi yapıldı. Üç adaylı gidilen seçimden Mahmut Tat yeniden başkan olarak çıktı. Mersin Edip Burhan Kapalı Spor salonunda gerçekleşen kongreye Teşkilatlardan ve Seçim İşlerinden Sorumlu MHP Genel Başkan Yardımcısı Edip Semih Yalçın, MHP Grup Başkanvekili Mehmet Şandır, Antalya Milletvekili Mehmet Ünal, Mersin Milletvekili Dr. Ali Öz, Belediye başkanları, ilçe başkanları, İl delegeleri ve partililer katıldı. „
MHPliler Mersinde Mahmut Tatla Devam Dediler
Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) İl Başkanı Mahmut Tat, sonseçimlerdeki başarısızlığın sorumluluğunun sadece teşkilatlara yüklenmesinin haksızlık olduğunu söyledi.

Milliyetçi Hareket Partisi Mersin 10. Olağan İl Kongresi, Edip Buran Spor Salonu'nda yapıldı. Mevcut İl Başkanı Mahmut Tat'ın yanı sıra Mehmet Akif Çiftçi ve Aytur Gezer'in il başkanlığı için yarıştığı kongreye, MHP Genel Başkan YardımcısıSemih Yalçın, Grup BaşkanvekiliMehmet Şandır, Mersin  Milletvekili Ali Öz ile belediye başkanları, eski milletvekilleri ve çok sayıda partili katıldı.

Divan Başkanlığı'nı MHP Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın'ın yaptığı kongrede konuşan il başkan adaylarından Aytur Gezer, salondaki kalabalığın azlığına dikkat çekti. Son seçimlerde Mersin'de alınan siyasi neticeler sonrası partililerinin düştüğü karamsarlığa, umutsuzluğa bir nebze çare olmak üzere yola çıktıklarını belirten Gezer, "Bu amaçla başlattığımız hareketin 10. ayı doldu. Yola çıkarken kongrenin ne zaman olacağı, adaylar kim olacak belli değildi. Ortada umutsuzluk dolu bir tablo vardı. Bir heyecan, bir hareket yaratmak istedik, partimizi daha dinamik tutmak amacıyla bu yola çıktık ve 'değişim' dedik. 'Değişim şart' dedik ve değişimin adayı olduğumuzu söyledik. Bugün gelinen noktada bir kez dahahaklı olmanın üzüntüsünü yaşıyoruz. Çünkü şu an görüyoruz ki, salonumuz ikiye ayrılmış durumda. Belediye başkanlarımız bir tarafta il teşkilatlarımız bir tarafta. Salonun yukarısı ise boş. 2009'da da söylemiştik. Bizim şahıslarla hiçbir meselemiz yok. Emeği geçen herkese, hizmet eden herkese saygımız var, hepsine şükranlarımızı sunuyoruz. Ama anlayış değişmezse ne yazık ki MHP'deki bu kan kaybı devam edecek. Bizim değişimdeki kastımız anlayışın değişmesidir. Anlayış bozkurt anlayışı olmalı" dedi.

Kimse ile bir meselelerinin olmadığını, kimseyle kavga içinde olmadıklarını kaydeden Gezer, "Kavga edenler birleştirici olamaz. Bizim kavgamız Milliyetçi Hareket partililerle değil, iktidarımız önünde engel olan Ak Parti ve CHP ile olacaktır. Bu yola çıkarken birleştirici olalım dedik. 2009'da da dikkat çekmiştik, bu salonun boş olduğunu söylemiştik. Bu boş salonda il başkanı ben olsam ne olur diğer arkadaşlarım olsa ne olur? Biz eskiden kongrelimizi Şölen havasında yapardık, salon da dolardı dışarısı da dolardı. Biz işte MHP'yi o eski günlerine kavuşturmak için yola çıktık" diye konuştu.

Mehmet Akif Çiftçi ise, Mersin'in her yerden daha fazla güçlü bir MHP'ye ihtiyacı olan bir kent olduğunu ifade ederek, bu nedenle 'Güçlü MHP huzurlu Mersin' sloganı ile seçim çalışmalarına başladıklarını vurguladı. Mersin'in huzurunun ciddi anlamda MHP'ye bağlı olduğunu savunan Çiftçi, "Ama görüyorsunuz ki, bu güce ihtiyacı olan Mersin'de maalesef saha doluluğumuz bu şekilde. Biz bunlara müdahale edebilmek için aday olduk. Geçtiğimiz seçimlerde aldığımız kötü sonuçlar, yani 1999'daki 5 milletvekilinden 2'ye düşmemiz, birinci partiden üçüncü parti konumuna gelmemiz, Mersin'de yaşayan tüm MHP'lileri rahatsız etmiştir. Bunun neticesinde sıradan bir MHP'li olarak ben de diğer MHP'liler gibi partimin bana ihtiyacı olduğu düşüncesi ile sorumluluk almam gerektiği kanaatine vardım. Yaptığımız araştırmalar ve istişareler sonucu çevremin teşviki ile aday oldum. Niyetimiz halis. Kimseyle özel bir hesabımız yok. Biz azımızı çoğaltmak için aday olduk. Ayrıştırmak için değil birleştirmek için aday olduk. 1999 ruhunu tekrar yakalamak için aday olduk. Bu demokratik yarış vesilesi ile partimizin kaybettiği gücü arttırabilmek için aday olduk. Mersin'de buna ihtiyaç olduğu, salonun şu durumundan belli. Biz bugüne kadar davaya hizmet etmiş her arkadaşımızdan 'Allah razı olsun' diyoruz. Allah'tan tek bir dileğimiz var; ülkemize, milletimize, Mersinimize, camiamıza hayırlı olacaksa bizlere nasip etsin ve nasip edecekse de güç versin" şeklinde konuştu.

MAHMUT TAT ELEŞTİRİLERE YANIT VERDİ

Yeniden aday olan MHP'nin mevcut İl Başkanı Mahmut Tat da konuşmasında, son seçimlerde alınan başarısız sonuçlar nedeniyle kendisine yöneltilen eleştirilere cevap verdi. 2007 seçimlerinde AKP'nin yüzde 46 oy oranı ile ülkede tekrar iktidar olurken, kendilerinin Mersin'de Çamlıyayla'dan Anamur'a, Mut'a kadar her yerde MHP bayraklarını dalgalandırdıklarını dile getiren Tat, şöyle devam etti; "O dönem Mersin'de açık ara birinci parti olduk. Bizler bir çok insana ve ile örnek olmuş, iktidar partisine karşı dim dik durmuştuk. Ben zoru seven bir insanım. Hiç bir zaman kolayı seçmedim. Makam ve koltuk için hiçbir dava arkadaşım ile kavga etmedim. Ben hep zor olan yerlerle uğraştım. Önce partim sonra ben dedim. ve nitekim 2009 yılında Mersin Büyükşehir Belediye Başkanlığı'na aday oldum. Büyükşehir'de MHP'nin mevcut oyu 43 bin idi ve 4. parti idik. Bunu en az 3 katına çıkartmamız gerekiyordu. Gece gündüz demeden çalıştık ve 109 bine çıkardık. Son seçimlerde Mersin'deki vekil sayımız 5'lerden ikiye düşürüldü, ben sorumlu tutuldum. 'Mahmut Tat'ın önerdiği liste olmadı, çalışmadı, kazanamadık' dediler. 'Mahmut Tat olmasaydı büyükşehir belediyesini de alırdık' diyenlere soruyorum, o zaman büyükşehirde o çok istediğiniz isimler vardıysa getirseydiniz de onlar aday olsaydı. Ben mi 'aday olmasın' dedim? O zamanlar büyükşehir belediyesini almak zor idi. Kimse cesaret edip aday olamadı. Aday olmak için 43 bin oyun 109 binleri aşması bekleniyordu. Neden şimdi? Buna ne denir biliyor musunuz? Hazır yere oturmanın adı 'zafer hırsızlığıdır'. Bizim hiçbir zafer hırsızına teslim edeceğimiz davamız da yok, Mersinimiz de yok."

2009 yılındaki yerel seçimlerde Mersin'de önemli tüm belediyelerin MHP tarafından alınması ve büyükşehir belediyesinde de oyunu arttırmasından dolayı hem bu davanın neferi hem de il başkanı olarak gurur duyduğunu söyleyen Tat, konuşmasına şöyle devam etti; "Son seçimlerde kendi belediyemiz olan, 4 dönemdir birinci olduğumuz Tarsus ilçemizde 3. parti olduk, 3 dönemdir birinci olduğumuz Toroslar'da üçüncü parti olduk. Aralıklı da olsa yıllardır hep aldığımız Anamur'da üçüncü parti olduk. Bu sonuçlardan dolayı beni hedef gösterdiler, teşkilatlarımızı hedef gösterdiler. Gidip belediye başkanlarımıza 'neden oyumuz bu kadar düştü' diye sorabiliyor musunuz? 'Milletvekili adaylarımız çalışmadı( diyebiliyor musunuz? Peki milletvekili adaylarımız, belediye başkanlarımızın karşısına nasıl olur da bir isim koyarsınız? 'Mahmut Tat çalışsaydı, 4-5 milletvekili çıkarırdık' diyebilirsiniz? Eğer Mahmut Tat ile birlikte teşkilatlarımızı kast ediyorsanız, bin bir zorluklarla bugünlere getirdiğimiz teşkilatlarımıza asla laf söyletmem. İşte teşkilat burada, bu insanlara 'çalışmadı' diyebilir misiniz? Ben hayatımı bu davaya adadım. Neden yanımda olmak yerine çeşitli senaryolarla önümü kesmeye çalışıyorsunuz? Unutmayın ki Meclis'e giden 4 vekili ve koltuklarına oturan 28 belediye başkanını da bu teşkilatlar seçtirdi. Sizler halkımızın ve partililerimizin güvenini kaybettiyseniz teşkilatın suçu ne? Mahmut Tat'ın suçu ne? Ben mi düşürdüm? Evet ben teşkilatımla birlikte görüşümü söyledim. 'Bu liste ile gerçekleşirse iyi sonuç alamayız' dedim. Bunu her yerde söyledim. Ama benim istediğim liste olmadı diye asla partime ihanet etmedim, etmem. Düşüncemi mertçe söyledim. Genel Başkanımızın imza attığı bir listeye ihanet içinde asla olmadım, olamam."

Konuşmaların ardından her 3 aday da kürsüye çıkarak bir birlerine başarı dileklerinde bulundu. 638 delegenin bulunduğu kongre, oy kullanımı ile devam etti. Sonuçların, saat 17.00'de oy kullanma işleminin sona ermesinin ardından açıklanacağı ifade edildi.

Seçimin ardından Mahmut Tat yeniden MHP Mersin İl başkanı seçildi. Kullanılan 615 oydan 353’ünü Mahmut Tat, 244’ünü Akif Çifçi, 18’ini Aytur Gezer ve 6 o ise geçersiz oldu.

Seçim sonrası Başkan Mahmut Tat’ı kutlamaya başlayan partililere Başkan Tat bir teşekkür konuşması yaptı.

YENİ YÖNETİM KURULU LİSTESİ ŞÖYLE:

ASİL:
 Ali Keklik, Ali Tartar, Alim Sunguroğlu, Celal Eğilmez, Deniz Kandak, Doğan Çokel, Duran Ali Ersöz, Elmas Durna, Seyfullah Erdoğan Alkaya, Fahri Ötlü, Fuat Akbaş, Halil Yıldırım, İbrahim Kayhan,  İbrahim Tepe,  İsmail Gül, Mehmet Göverçile, Mehmet Saygılı, Muhammet Can, Mustafa Baş, Mustafa Erciyes, Mustafa Kunt, Necati Özkaya, Nedim İkanç, Nurten Sarı, Rauf Aydemir, Rıza İbicek, Rüştü Aydın, Selahattin Çıtak, Şenol Şimşek, Üzeyir Güleç, Ziya Erdoğan, Zülfiye Tetikoğlu.

YEDEK: Hasan Ulaş, Salih Bayraktar, Rabia Nezihe Şıhman, Abdullah Kuşca, Abdurrahman Gönen,  Bülent Bilgin, Mahmut Sakallı, Ali Akın, Fikriye Öztürk, Faik Say, İsmail Bülent Öztürkoğlu, Mustafa Kesen, İsmail Diş, Mehmet Alas, Haluk Nayci, Sıtkı Doğan, Özden Dirgen, Mehmet Yıldıran, Necati Tığlı, Mehmet Gencay, Mümin Özdemir, Mehmet Can Dönüş, Mehmet Fuzuli Köşgeroğlu, Lütfi Levent Trak, İbrahim Aslan, Göktüğ Aksoy, Derviş Asfuroğlu, Saadet Baytaşoğlu, Uğur Ürkmez, Mehmet Okatan, İsmail Koçak, Tanju Okan.

DİSİPLiN KURULU

ASİL:
 Yavuz Bülent Tekcan, Necdet Yalçın, Hasan Yılmaz, Tufan Nenni, Hamza Canayaz, Ziya Güler, İsmet Akgün,

YEDEK: Fikret Kandemir, Halil İşler, Ali Baykuş, Adnan Saz, Mehmet Ergün Boztepe,İhsan Özbalta, Yiğit Baysaloğlu.

Yorumlar

Politika-Siyaset Manşetler