Konya'da MHP'nin Önemli İsimlerinden Salih Ümütkesmez İstifa Etti

18 Nisan 2017 17:04
“ Yıllarca Ülkü Ocakları, MHP Karatay ve MHP İl Teşkilatlarında görev yapmış, Ülkücü camiada kanaat önderi olarak bilinen Salih Ümütkesmez, MHP'nin tarihi çizgisindan ayrıldığını ileri sürerek MHP'den istifa etti. „
Konyada MHPnin Önemli İsimlerinden Salih Ümütkesmez İstifa Etti

 

Konya'da Ülkücü Hareket'İn önemli isimlerinden, ülkücülerin kanaat önderi olarak tanınan Salih Ümütkesmez, kendisine ait sosyal medya sayfasında MHP'den ayrılışının gerekçesini şöyle izah etti.

"1944'de Türk Milliyetçiliği fikri devlet hayatından çıkarıldığı için Nihal Atsız'ın başını çektiği Alparslan Türkeş'in de içinde bulunduğu Türk Milliyetçileri itirazda bulundular.

Gazi Mustafa Kemal ve arkadaşlarının kurduğu CHP Türk Milliyetçiliği fikrini terkettigi için, Rahmetli Başbuğ ve arkadaşları Milliyetçi Hareket Partisi ni kurarak ülke yönetimine talip oldular. Amaçları iktidara gelerek Türk Milliyetçiliği fikrini devlet yaşamına hakim kılmaktı.

Başbuğ rahmetli olduktan sonra yerine geçen yönetim iktidar ortağı oldu.Basarılı olamayınca iktidar ortaklığı uzun sürmedi ve meclis dışında kaldı. Takip eden süreçte iktidar alternatifi olacak söylem ve faaliyette bulunamadı.Basbugun emaneti olan Türk Dünyası Kurultayını ve Erciyes Kurultayını iptal ettiler. Türk Dünyası ile ilgili çalışma yapmadılar.Turk Milliyetçiliği fikrini sadece slogan seviyesine getirdiler. Parti içi demokrasiyi rafa kaldırdılar.

Bu süreçte gördüğüm eksikliklerden dolayı parti içinde kalarak fikri ve demokratik haklarımı sonuna kadar kullanarak mücadele ettim.Ama her seferinde haklarımız elimizden alındı ve fırsat verilmedi.

Türk Milliyetçiliği fikriyatını partinin söylem ve eyleminde uzaklastıran,iktidara gelerek uygulama iddasinda bulunmayan kendi partililerinin salonlarını basan tehdit eden MHP'sinde durmanın bir anlamı olmadığını düşünüyorum.

Daha bir yıl önce başkanlık sistemi ülkeyi böler,tek adamın ihtirasi için ülkeyi başkanlık sistemine gecirtmeyiz deyip,bir yıl sonra Türk Milliyetciligini ayaklarımın altına aldım diyen zihniyete destek veren anlayışla bir arada olmam mümkün değildir.

Mevcut genel başkan ve zihniyet devam ettiği müddetçe MHP ile herhangibir bağım kalmamıştır.

Salih Ümütkesmez"
17.04.2017

Ümütkesmez MHP Genel Merkezi'ne gndermiş olduğu istifa dilekçesinde de şu ifadeleri kullandı:

"Başbuğumuz Alparslan Türkeş'in, "CHP Atatürk'Ün çizgisinde kalsaydı, MHP'y, kurmazdım" diyerek kurduğu ve bizlerin de Başbup'un izinde olduğumuzdan, bugüne kadar ömrümüzü vakfettiğimiz, maddi ve manevi her türlü cefasına katlandığımız Milliyetçi Hareket Partisi'nden Başbuğ Atatürk ve Başbuğ Alparslan Türkeş'in çizgisinden çıkıp, Türklüğü ayaklar altına alan zihniyetlerle yanyana bulunması ve inandığımız tüm değerleri yok sayması sebebiyle istifa ediyorum.

Ne mutlu Türküm diyene!"

 

Yorumlar

Politika-Siyaset Manşetler