Tarihi merak edenler sahafın yolunu tutuyor

02 Ocak 2017 17:12
“ Çanakkale'de hizmet veren bir sahaf, geçmiş tarihlerde yayınlanan dergi, gazete ve kitapları gün yüzüne çıkarıyor. Özellikle eski dergilerde fotoğrafları yada yazıları çıkanlar, sahafın yolunu tutuyor. „

Çanakkale'de yaklaşık 5 yıldır hizmet veren Kedi Kulağı Kitapevi'nin sahibi Emrah Güneri, kendisi için oluşturduğu özel arşivini eski kitap, dergi ve gazete severlerin beğenisine açtı. Eşi Ekin Güneri ile birlikte kitapevinin alt katını sahafa çeviren Emrah Güneri, arşivini halka açtığı günden bu yana merak uyandırarak, olumlu tepkilerle karşılaştıklarını söyledi.

İkinci el bölümünün ilk açıldığında yalnızca iki sayfadan oluştuğunu belirten Sahaf Emrah Güneri, " Son yıllarda bize destekçilerimiz tarafından getirilen kitap, dergi ve değişik materyaller sayesinde koca bir katı kaplayacak hale geldi. Bunların içerisinde ansiklopediler, dergiler, eski gazeteler, kitaplar, yani aklınıza gelebilecek her türlü eski doküman olarak her şey mevcut" dedi.

Hey Dergisi'nin ilk sayısı bile var
Eski dergiler arasında ciltlenmiş olarak Hey Dergisi'nin Türkiye'de basılmış ilk sayısının da arşivinde olduğunu belirten Güneri, " Bu dergilerin yanı sıra bir dönemin meşhur magazin dergilerinden Ses Dergisi yine birçok sayısıyla kitapevinin 2'nci bölümünde bulunuyor. 1940'lı yılların önemli bir eğitim aracı olan Resimli Bilgi ansiklopedisi de arşivimizde yer alıyor" diye konuştu.

Arşivde 12 Eylül döneminde kapatılan Gırgır Dergisi'nin birçok sayısı yer alıyor
Türkiye'de bulunan birçok mizah dergisinde yazar- çizer görevini sürdüren insanların temel çıkış noktası olan Gırgır Dergisi'nin birçok sayısının olduğunu belirten Güneri, " Gırgır Dergisi'de yaklaşık 200'ncü sayısından başlayarak 800'lü sayılarına kadar, çok geniş bir sayı yelpazesiyle arşivimizde. Mesela geçen hafta Türkiye'nin önemli çizgi roman araştırmacılarından Levent Cantek Gırgır Dergisi'nin 467'nci sayısının kapak fotoğrafını paylaşmıştı. 12 Eylül döneminde dergi birkaç ay süreyle bu kapak yüzünden kapatılmıştı. Üzerinde meşhur Müşerref Akay'ın Türk Bayrağı ile süslü kıyafeti yer aldığı için" dedi.

"Eski dergilerde çocukluk fotoğraflarını arayanlarla karşılaştık"
Eski dergilerde farklı sayılar arasında insanların gelip, daha önceden yayınlanan çocukluk fotoğraflarını arayanlar olduğunu da sözlerine ekleyen Güneri, "Bir dönemin önemli müzik dergilerinden Hey Dergisi de ciltli halleriyle farklı yıllara ait sayılarıyla arşivimizde yer alıyor. Bu elimdeki cildin ise önemli bir yanı var. 1971-1972 dönemine ait ciltte babamın bizzat yazdığı ve dergiye gönderdiği bir şiir yer alıyor. Bunun gibi ilginç rastlantılar olabiliyor. Hayat Dergilerinde, gelip çocukluk fotoğraflarının olduğu sayıları bulan insanlar karşılaştık" şeklinde konuştu.

Eski sayılar her kesimden ilgi görüyor
Her kesimden farklı insanların eski kitap, dergi ve gazeteleri tercih ettiklerini söyleyen Güneri, " Eski kitapları ilk önce o dönemi yaşamış insanlar tercih ediyor. Eski bir kitap yada dergiyi alıp, onun kağıt kokusunu içine çekmek ve o dönemin olaylarını öğrenmek isteyen gençler de çok ilgi gösteriyor. Hatta çocuklar bile ilgi gösteriyor diye bilirim" dedi.

HABER: UTKU YAŞAR CÜCE 


İHA

Yorumlar