SON DAKİKA

YÖKDİL sonuçları ne zaman açıklanacak?

06 Mart 2017 12:38
“ YÖKDİL sonuçları ne zaman açıklanacak merak ediliyor. YÖKDİL sınavları ilk defa dün yapıldı. Sınava giren öğrenciler YÖKDİL sonuçları ne zaman açıklanacak sorusunun cevabını arıyor. İşte YÖKDİL ile ilgili bilmeniz gerekenler… „
YÖKDİL sonuçları ne zaman açıklanacak?

YÖKDİL sonuçları açıklandı mı? YÖK’ün koordinesinde gerçekleşecek ilk Yükseköğretim Kurumları Yabancı Dil Sınavları (YÖKDİL) sınavına toplam 92 bin 904 kişi başvuru yaptı. En çok başvuru 37 bin 946 kişi ile Sosyal Bilimler alanında oldu. Sosyal Bilimleri alanını, 28 bin 794 bin kişiyle Fen Bilimleri ve 26 bin 164 bin kişiyle Sağlık Bilimleri takip etti. YÖK koordinasyonunda Anadolu Üniversitesi ve Ankara Üniversitesi işbirliği ile gerçekleşen YÖKDİL sınavları sonuçları henüz açıklanmadı. YÖKDİL sınav sonuçlarının 15 gün içerisinde açıklanması bekleniyor.

YÖKDİL SINAV SORULARINI ANKARA ÜNİVERSİTESİ HAZIRLAYACAK

YÖK tarafından başlatılan YÖKDİL, Yükseköğretim Kurulu Başkanlığınca Anadolu Üniversitesi ve Ankara Üniversitesi işbirliği ile düzenlenecek. Sınav soruları Ankara Üniversitesince hazırlanacak, sınav organizasyonunu ise Anadolu Üniversitesi gerçekleştirecek. Sınava başta yükseköğretim kurumlarındaki lisansüstü eğitim ve doçentlik sınavına başvurmak isteyen adaylar olmak üzere yabancı dil bilgisi seviyesini tespit ettirmek isteyenler, üniversitelerce kendilerinden dil yeterliliği puanı istenen öğrenciler ve diğer adaylar da katılabilecek. Bu dönem için sadece İngilizce alanında yapılacak olan YÖKDİL, gelecek dönemlerde Almanca, Fransızca, Arapça olarak da genişletilerek yılda iki kez gerçekleştirilecek.

YÖKDİL SINAVI

YÖKDİL, ilk kez 5 Mart 2017'de tek oturumda 30 ilde gerçekleştirilecek. Başvuru ücretinin 75 lira olarak belirlendiği sınav için adaylar başvuru esnasında kredi/banka kartı ile ödeme yapabilecek. YÖKDİL, mevcut Yabancı Dil Sınavı'nın (YDS) yanında adayın alanındaki (fen ve mühendislik, sosyal ve beşeri bilimler, sağlık alanlarında) dil yeterliliğini belirlemeye yönelik akademik yabancı dil sınavı niteliği taşıyor. YDS yapılmaya devam edilecek ve adaylar her iki sınava da girebilecek. Her iki sınavın da eşit geçerliliği olacak. İlgili mevzuat düzenlemelerinde ve YDS'de uygulandığı gibi sınavdan adayların doktora başvuru süreci için en az 55, doçentlik başvuru süreci için ise en az 65 puan alması gerekiyor.

 

 

 


İHA

Yorumlar