SON DAKİKA

Rusya Türkiye'yi Sırtından Vurdu! YPG ile Anlaştı, Suriye'nin Kuzeyine Üs Kuruyor

20 Mart 2017 18:52
“ Rusya, terör örgütü PKK'nın Suriye kolu YPG ile anlaşarak, bu ülkenin kuzeyinde üs kuruyor. Rus bayraklı araçların Afrin'de fotoğrafları ortaya çıktı. „
Rusya Türkiyeyi Sırtından Vurdu! YPG ile Anlaştı, Suriyenin Kuzeyine Üs Kuruyor

Rusya'dan çok konuşulacak bir hamle geldi. Terör örgütü PKK'nın Suriye kolu YPG ile anlaşan Rusya bu ülkenin kuzeyinde üs kurmaya hazırlanıyor. Reuters, iddiasını, ajansa konuşan bir YPG sözcüsüne dayandırdı.

"TERÖRLE MÜCADELE ÇERÇEVESİNDE İŞBİRLİĞİ"

YPG sözcüsü Redur Helil, Afrin'de kurulan bu üs hakkında, "Terörle mücadele için işbirliği çerçevesinde gerçekleşiyor" iddiasında bulundu.

YPG'YE ASKERİ EĞİTİM VERECEKLER

Helil, "Rusya ile Suriyeli Kürtler arasında anlaşmaya Pazar günü varıldı" dedi ve anlaşmanın bir parçası olarak Rus güçlerin YPG'ye askeri eğitim vereceğini öne sürdü.


FOTOĞRAFLAR ORTAYA ÇIKTI

Ortaya çıkan fotoğraflarda, Rus bayraklı araçların Afrin'deki 'merkezi yönetim' binası önünde olmaları dikkat çekti. Fotoğraflardan birinde de terör örgütü PKK lideri Abdullah Öcalan'ın posterinin yine Rus güçlerinin güzergahı üzerinde bir yolda olduğu da görüntülere yansıdı.


PYD/PKK'NIN KANTON PLANI

PKK'nın Suriye uzantısı PYD, Suriye'nin kuzeyinde 2014'te tek taraflı olarak 3 ayrı kanton ilan etmişti. Cezire ve Kobani kantonlarını daha sonra birleştiren PYD, bu bölgeler ile Afrin kantonu arasında çoğrafi bütünlük sağlamak istiyordu.

YPG'nin liderliğindeki SDG, Münbiç'i 2016'da ABD'nin desteğiyle ele geçirmişti.


Türkiye bunu engellemek ve DEAŞ'ı da sınırından uzaklaştırmak için Özgür SuriyeOrdusu (ÖSO) ile 24 Ağustos 2016'da Fırat Kalkanı Harekâtı adı altında askeri operasyon başlatmıştı.

PYD'nin askeri kolu YPG'nin Menbic'den çekilmesini isteyen Türkiye, El Bâb'ı ele geçirmesi için ÖSO'ya destek sağladı. Bu güçler, 23 Şubat'ta El Bâb'ın tamamını denetimi altına almış oldu.

Yorumlar