SON DAKİKA

Terör örgütü PKK'nın kod isim oyunu

18 Mart 2017 11:25
“ Türkiye’de Amed, Kandil’de Irak, gibi kod isimleri kullanan PKK, Şengal’de ise Şengali kod ismini kullanmaya başladı. „
Terör örgütü PKKnın kod isim oyunu

 

Terör estirdiği bölgelerde yerel halkın sempatisini kazanmak ve işbirlikçi devşirebilmek için özellikle Türkiye'de bölgesel yerel isimleri kod isim olarak kullanan terör örgütü PKK, aynı oyunu Irak'ın Musul iline bağlı Sincar/Şengal bölgesinde de tezgaha koydu.

ASKERİ VARLIKLARINI KANDİL'DEN ŞENGAL'E KAYDIRMAYI PLANLIYORLAR

DEAŞ'ın, Ağustos 2011'de Şengal'e saldırmasını bahane edip bölgeye yerleşen terör örgütü PKK, bazı Ezidileri zorla askeri ve politik olarak örgütleyip, Şengal Direniş Birlikleri'ni (YBŞ) kurdu. Türkiye'nin olası bir kara harekatına karşı, Kandilbölgesindeki askeri varlığını Şengal Dağları'na kaydırmayı planlayan PKK, böylece hem PYD'ye daha fazla destek vermeyi, hem de KDP ve Türkiye'ye yönelik tehditlerini sürdürüp, Bağdat'ın desteğini almayı planlıyor.

BÖLGE İSİMLERİNİ KOD OLARAK KULLANIYORLAR

Yakın bir zamanda Sincar Kantonu ilan etmeyi de planlayan PKK, silah zoruyla reşit olmayan Ezidi çocuk ve gençlerini de YBŞ kadrolarına katıyor. Bu nedenle uluslararası kamuoyunun tepkisinden çekinen PKK, Kandil'den bölgeye kaydırdığı üst düzey kadrolarının, Şengal bölgesinin yerlisi olduğunu ispatlamak için bölge isimlerini kod ad olarak kullanmaya başladı.

Güvenlik güçlerini raporlarına yansıyan bilgilere göre, Kandil Dağı'ndan gelen terör örgütü PKK üyeleri kod olarak Zeki Şengali, Agit Civyan Ezid, Beridan Ezidi gibi bölgeye uyarlanmış isimleri kullanmaya başladı.


İHA

Yorumlar