SON DAKİKA

Paşayeva'dan Cumhurbaşkanı Erdoğan'a "Ahmet Ağaoğlu" Müracaatı

11 Ocak 2017 15:01
“ Azerbaycanlı Milletvekili Ganire Paşayeva ve Şark Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Akif Aşırlı, Azerbaycan kökenli siyasetçi ve düşünür Ahmet Ağaoğlu'nun adını taşımış ancak sonradan değiştirilmiş sokağın adının yeniden iadesine dair Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a, Başbakan Binali Yıldırım ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek'e başvuruda bulundu. „
Paşayevadan Cumhurbaşkanı Erdoğana Ahmet Ağaoğlu Müracaatı

 

Azerbaycan Milletvekili Ganire Paşayeva ve "Şark" gazetesinin Genel Yayın Müdürü Akif Aşırlı Türkiye'de bir zamanlar Ahmet Bey Ağaoğlu'nun adını taşımış ancak sonradan değiştirilmiş sokağın adının yeniden iadesine dair Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırım ve Ankara Belediye Başkanı Melih Gökçek'e bugün başvuru sordu.

Başvurusu sunuyoruz:

"Sayın Tayyip Bey!

Müracaatımıza biraz tarihle başlamak istiyoruz. 1918 yılında Azerbaycan'ın istiqlalının elde edilmesinde modern Türkiye'nin siyasi varisi olan Osmanlı devletinin oynadığı rol oldukça büyüktür. Bu konuda geniş izahata gerek yok. Çanakkale mücadelesinde, Türkiye'nin istiklal savaşında da Azerbaycan halkının gösterdiği desteğin de tarihte örneği çok azdır. Bu konuda çeşitli tarih kitaplarında, Türkiye ve Azerbaycan alimlerinin monografilerinde yeterince gerçekler var. Ahmet Bey Ağaoğlu, Ali Bey Hüseyinzade, Ahmet Ceferoğlu gibi Azerbaycan Türkleri Türkiye'nin istiklal savaşının temel öncüllerinden, hem de ideologlarındandır.

Bugün Ermeni işgali altında olan Şuşa'da 1869 yılında doğan, Fransa'nın Sarbon Üniversitesi'nde yüksek hukuk eğitimi alan Ahmet bey Ağaoğlu Türkiye'nin sosyo-politik hayatında büyük rol oynayıp, 1914 yılında Afyon milletvekili seçildi. Atatürk'ün yakın silah arkadaşı olan, özgürlük savaşının önemli ideologlar biri olan Ağaoğlu, 1923 yılında Kars'tan milletvekili seçildi. Bir süre Türkiye'nin genel basın müdürü görevinde çalışmış, sayısız gazeteler, dergiler baskı yapıp. Milli gayret ve faaliyetlerinden dolayı Malta'da sürgün hayatı yaşadı. A. Ağaoğlu Türkiye'nin resmi devlet gazetesi "Kuvay-ı Milliye" nin baş editörü gibi ideolojik savaş yaptı. Atatürk'ün önderliğinde Anayasanın yazılmasına yakından katıldı. Bugün de Türkiye'nin Anayasasının temel direği olan "Egemenlik millete aittir" ilkesinin temel yazarlarından. A. Ağaoğlu Türkiye'nin ilk hukuk profesörüdür. Zamanında onun yazdığı kitaplardan Türkiye üniversitelerinde bugün de kullanılmaktadır. A.Ağaoğlu bugün de dünyaya gerçekleri ileten Anadolu Ajansı'nın kurucusu ve ilk Genel Müdürüdür.

Sayın Tayyip Bey!

A. Ağaoğlu hakkında bu kısa uyarıcı ona göre yaptık ki, 1939 yılında ölümünden sonra Türkiye'de onun ebedileştirildi. Çankaya çevresindeki sokaklardan biri Ə.Ağaoğlunun adını taşırken, 1970'lerden sonra caddenin ismi değiştirilerek Viyana yapıldı. Ahmet Bey'in oğulları, Türkiye'nin ilk kadın hukukçusu Süreyya Ağaoğlu, Türkiye'nin ticaret ve sanayi bakanı, bir süre Başbakan Yardımcısı olarak çalışan ve bugün de adı saygıyla çekilen Samed Ağaoğlu defalarca yetkililere adaletin yerine gelmesi için müracaat etseler de sonucu olmadı. Bu konuda Süreyya Ağaoğlu "Bir Ömür Böyle Geçti" isimli Anılarında ayrıntılı yazıp, Başbakan, Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Bülent Ecevit'e, Ankara Belediye başkanı Vedat Dalokoy'a yazdığı ve aldığı mektupları yayınladı.

Sayın Tayyip Bey!

İnanıyoruz ki, sizin yol göstermeniz sayesinde gerçek ryerine konulacak, Türkiye ve Azerbaycan cümhuriyyətlərinin kurulmasında vazgeçilmez bir rol oynayan düşünür Ahmet Bey Ağaoğlu'nun adı yeniden ebedileşecektir..

Saygılarımızla

Ganire Paşayeva

Milletvekili,

Akif Aşırlı

"Şark" Gazetesi Genel Yayın Müdürü

Yorumlar